GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

King’s College’ın yürütücülüğünde olan “Language Acts and Worldmaking” projesinin Türkiye ayağında İLEM ev sahipliği yaptı.

“Language Acts and Worldmaking” projesi Arts & Humanities Research Council’in (AHRC) Open World Research Initiative (OWRI) araştırma programı kapsamında desteklendi. İngiltere’den King’s College London’ın yürütücülüğünde, Harvard, Oxford gibi üniversitelerin ve 20’ye yakın kuruluşun proje ortağı sıfatı ile katıldığı “Language Acts and Worldmaking” projesinin Türkiye ayağını İLEM yürüttü. 2016-2020 yılları arasında 4 yıl süren projede tiyatro çalışmalarından eğitime, tarihten dil ve edebiyata, dilbilimden sosyolojiye kadar birçok çalışma yapıldı. Proje kapsamında İLEM Türkiye’de Endülüs imgesinin dolaşımı ve görünümüne dair çalışmalar yürüttü.

Proje neticesinde dilbilimde yeni bir metodolojinin geliştirilmesi, kamuoyunda ve araştırmacılarda farklı dünyaları, kültürleri ve dilleri anlamaya yönelik ilgi uyandırmak hedeflendi. Proje, dünyada beraber yaşama tecrübesine bir katkı sunarken modern diller üzerine yapılacak dilbilim çalışmaları ile bu diller hakkında etraflı bilgi edinmeyi sağladı.

Lütfi Sunar
Lütfi Sunar

Koordinatör

Burak Yuvalı
Burak Yuvalı

Proje Asistanı

Firdevs Bulut
Firdevs Bulut

Proje Asistanı