GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

13 Kasım 2020

Medeniyet Havzalarında Tarih Ve Tarihçilik II: Mısır Havzası Çalıştayı

İnsanlık Hicaz’dan Bilad-ı Şam’a, Irak-ı Acem’den Horasan’a, Mağrip’ten Endülüs’e, Sind’den Hind’e, Maveraünnehir’den Türkistan’a, Anadolu’dan Rumeli’ye pek çok havza üzerinde tarih içerisinde muhtelif medeniyetler kurmuşlardır. Bu havzalar üzerinde hüküm süren pek çok hanedanlık gerek kendisinin gerek havzanın gerekse de insanlığın tarih yazımına katkılar sunmuştur. Bu kaynaklar dönem üzerine çalışan araştırmacılar tarafından bilinmekle birlikte bu havzalara dair çalışma yapmak isteyen ilim insanları özellikle genç tarihçiler ve araştırmacılar tarafından bütünlüklü bir şekilde bilinmemektedir.

Bu çalıştay serisi ile ana medeniyet havzalarında kaleme alınan tarih kaynaklarının teknik hususiyetleri ile tanıtılması ve geçmişinden günümüze havzada biriken tarih kaynaklarının bütünlüklü bir şekilde gösterilmesi hedeflenmektedir. Bu minvalde ilkini İran havzası ile başlattığımız çalıştay dizisinin ikincisinde Mısır havzasını ele alacağız. Ardından dizinin Balkanlar, Maveraünnehir, Mağrib, Endülüs, Sind&Hind ve Anadolu şeklinde devam ettirilmesi planlanmaktadır. Bu sayede İslam medeniyet havzalarının tarih hafızası gün yüzüne çıkarılmış olacaktır.

Bu çalıştay ile Mısır havzasında hükümdarlık süren İslami dönemi hanedanlıklarda veya devletlerde (Tolunoğulları, İhşidiler, Fatımiler, Eyyubiler, Memlükler, Osmanlılar ve Modern Dönem Mısır) yazılan bütün tarihi hafıza gün yüzüne çıkarılacak, tarih kaynakları bölümleri, muhtevası ve ayırt edici özellikleri gibi teknik esasları itibariyle ele alınacaktır. Bu sayede Mısır havzasına dair tarih kaynakları bütünlüklü bir şekilde istifadeye sunulacaktır.

Medeniyet Havzalarında Tarih ve Tarihçilik ll: Mısır Havzası çalıştayı, 12 Aralık 2020 Cumartesi günü 09.30’da İLEM TV Youtube kanalında canlı olarak yayınlanacaktır. Programa dair hatırlatma almak ve çalıştay serisinin ileriki adımlarından haberdar olmak için başvuru linkini doldurunuz.

 

Başlangıç Tarihi Başlangıç Saati Bitiş Tarihi Bitiş Saati Yer
12 Aralık 2020 09:30 12 Aralık 2020 17:30 İLEM TV Youtube Kanalı