GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

14 Şubat 2019

İslam Siyaset Düşüncesi Katalog Projesi ve İslam Siyaset Düşüncesi Kitabı Tanıtım Toplantısı

Konuşmacı: Lütfi Sunar
Konuşmacı: Hızır Murat Köse
Konuşmacı: Özgür Kavak
Moderatör: Süleyman Güder

İLEM İslam Siyaset Düşüncesi Projesi ile İslam siyaset düşüncesinin modern ile klasik dönemleri arasındaki sürekliliğin sağlanmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. İslam’ın modern öncesi dönemde tartışılan meselelerinin yeniden ele alınarak dönemin kavramlarının süreklilik sağlanacak şekilde gündeme getirilmesi ve yorumlanması projenin temel amaçları arasındadır.

Proje kapsamında İslam Siyaset Düşüncesi Çalıştayı ile, İslam siyaset düşüncesini ele almanın imkânlarını irdelenmiş ve İslam siyaset düşüncesi özelindeki yöntemsel problemlerin çözüme kavuşturulması için istişareler gerçekleştirildi. Çalıştay sonrasında sunulan tebliğler Lütfi Sunar ve Özgür Kavak’ın editörlüğünde İslam Siyaset Düşüncesi - Adil Devlet, Erdemli Şehir, Mükellef İnsan başlığıyla Eylül 2018’de yayımlandı.

Projenin diğer bileşeni olarak İslam siyaset kültürüne ait mirasın telif ve tercüme ile akademik çalışmalarda kullanılabilir hâle getirilmesi hedeflenmekte. Hızır Murat Köse ve Özgür Kavak’ın yürütücülüğünde İbrahim Halil Ayten’in hazırladığı katalog çalışmasıyla Miladi 7. yüzyıl ve 20. yüzyıl arasında İslam siyaset düşüncesi kapsamında ortaya çıkan Türkiye kütüphanelerinde yazma olarak ya da elektronik ortamda bulunan Arapça, Türkçe ve Farsça 1000’e yakın yazma eser kataloglandı. Bu çalışmalar, İslam siyaset düşüncesini anlama çabalarına önemli açılımlar getirecek.

İslam Siyaset Düşüncesi Katalog Projesi ve İslam Siyaset Düşüncesi Kitabı Tanıtım Toplantısı’nda projenin iki bileşeni etrafında müzakereler gerçekleştirilecek. İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güder’in moderatörlüğünde gerçekleşecek panelin konuşmacıları arasında Lütfi Sunar, Özgür Kavak, Hızır Murat Köse yer alıyor. Panelde projenin önemi, kataloğun ve kitabın literatüre katkıları ele alınacak.

 

Başlangıç Tarihi Başlangıç Saati Bitiş Tarihi Bitiş Saati Yer
23 Şubat 2019 17:30 23 Şubat 2019 19:30 Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Raşit Küçük Konferans Salonu