GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

Osmanlı'da Kitap Kültürü

Konuşmacı: Berat Açıl
Konuşmacı: İrvin Cemil Schick

Akademide, Osmanlıları anlamaya yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Bu minvalde, İlmi Etüdler Derneği (İLEM), bir süredir gerçekleştirdiği Osmanlı'da Kitap Kültürü çalışmalarına bir yenisini ekliyor. "Osmanlı'da Kitap Kültürü" paneli ile İslam medeniyetinde kitap algısı zengin bir çerçevede tartışmaya açıldı. 

Panelde, İLEM bünyesinde "Osmanlı'da Kitap Kültürü" projesini yürüten Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl, koleksiyonuna bugün Süleymaniye Kütüphanesinden ulaşabildiğimiz, bir Osmanlı âlimi olan Cârullah Efendi'nin kütüphanesinin oluşumunu ve medrese kütüphanelerinin nasıl teşekkül ettiğini inceledi. İslam medeniyetinde yazının, kağıt ve kağıdı aşan kullanımlarının Irvin Cemil Schick tarafından ele alındığı panelde, Osmanlı coğrafyasında tasavvuf ehlinin matbaa öncesi ve sonrası kitapla kurduğu ilişkileri Muharrem Varol anlattı. Kütüphanelerin oluşumu, yazının kullanımları ve matbaanın bu coğrafyada yaygınlaşmasının temelinde yer alan kağıt, kalem, mürekkep gibi yazının somut kültür malzemeleri ise sahanın uzmanı Uğur Derman değerlendirdi.

"Osmanlı'da Kitap Kültürü" paneli ile kitap, maddi kaynaklarından başlayarak, siyasi, dini, iktisadî ve zihnî  boyutta geniş bir çerçevede konuşuldu. Kitap özelinde, İslam medeniyet algısına önemli bir katkı sağlayan panel, 14 Aralık 2013 Cumartesi günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde 17:00'da gerçekleştirildi.

Tarih Başlangıç Bitiş Yer
14 Aralık 2013 17:00 20:00 Bağlarbaşı Kültür Merkezi