İnsan & Toplum’da Görev Değişimi
Paylaş

İnsan & Toplum’da Görev Değişimi

30 Aralık 2020

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından yayımlanan ve akademik yayıncılık bakımından bir ekole dönüşen İnsan & Toplum’da görev değişimi yaşandı. Yapılan değişim ile Lütfi Sunar derginin baş editörlük görevini Mahmut Hakkı Akın’a devretti.

Hayatı bütüncül olarak kapsayan ve değerlendiren bir yayın çerçevesini benimseyen İnsan & Toplum 2011 yılından bu yana ilmi camiamıza önemli katkılar sundu. Dergide teorik bir bütünlüğü olan, eleştirel bir bakışa sahip, analitik olarak derinlikli ve ampirik olarak güçlü yazılar yayımlanıyor. Ayrıca kitap değerlendirmeleri de derginin önemli bileşenlerinden birisi. Yılda 4 sayı olarak yayımlanan İnsan & Toplum ESCI gibi önemli atıf indekslerince taranıyor. Bu yıl 10. yılını geride bırakan derginin alana yaptığı katkılar çeşitli etkinliklerle ele alındı.

Kurulduğu günden itibaren derginin baş editörlük görevini yürüten Lütfi Sunar bu görevi yayın kurulu üyelerinden Mahmut Hakkı Akın’a devretti. 25 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen devir teslim programına derginin editörleri, yayın kurulu üyeleri, İLEM YK Başkanı ve İLEM Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Programda bir konuşma yapan Lütfi Sunar derginin kuruluşundan bu yana önemsedikleri ilkeleri ve derginin geldiği noktayı değerlendirdi. Bundan sonra aynı hassasiyetle yoluna devam edeceğini vurguladı.  Görevi devralan Mahmut Hakkı Akın ise Lütfi Sunar’a ve dergide şu ana kadar emeği geçen herkese şükran duygularını ilettikten sonra aynı heyecanla bayrağı devraldığının altını çizdi.

İnsan & Toplum editörleri ve yayın kurulu üyeleri de söz alarak Lütfi Sunar’a gayretlerinden ötürü teşekkürlerini iletti ve Mahmut Hakkı Akın’a hayırlı olsun temennilerinde bulundular. Programda söz alan İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Macit, İnsan & Toplum dergisinin İLEM için öneminden bahsederek dergideki çalışmaların sürekliliğini vurguladı.

***

Mahmut Hakkı Akın Kimdir?

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Ana Bilim Dalında tamamladı. Sosyoloji alanında doçent ve profesör unvanlarını aldı. Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde çalıştı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Türk modernleşmesi, siyaset sosyolojisi, sosyoloji teorileri, İslamcılık, muhafazakarlık konularında çalışmalarına devam etmektedir.