GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

22 Ağustos 2020İLEM'de Başkan Değişikliği

İlmi Etüdler Derneği’nde (İLEM) 4 yıldır yönetim kurulu başkanlığı görevini ifa eden Süleyman Güder, başkanlığı yönetim kurulu üyesi Abdulkadir Macit’e devretti.

22 Ağustos 2020 Cumartesi günü İLEM’de gerçekleştirilen devir teslim programına İLKE Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Erdoğmuş, İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar, yönetim kurulu üyeleri, komisyonlarda görev alan bazı hocalar, genel sekreter ve çalışanlar katıldılar.

Programın moderatörlüğünü üstlenen Yunus Çolak, katılımcılara ayrı ayrı teşekkürlerini sunduktan sonra İLEM’de görevlerin devredilebilir olmasına ve bu geleneği önemsediklerine dikkat çekti. Nihat Erdoğmuş ve Lütfi Sunar, Süleyman Güder’e şu ana kadarki hizmetlerinden dolayı teşekkür ettikten sonra Abdulkadir Macit’e tebriklerini, başarı dileklerini ilettiler. Programda söz alan mütevelli heyeti üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, komisyonlarda görev alan hocalar ve diğer katılımcılar da ayrı ayrı teşekkür ve tebriklerini sundular.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve 2016 yılı itibariyle İLEM Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenerek bu görevi 4 yıl boyunca ifa eden Süleyman Güder katılımcılara ayrı ayrı şükran duygularını sunduktan sonra İLEM’de yapılan her çalışmanın Allah rızası gayesi güdülerek yürütüldüğünü, gönüllülük esasına göre çalışıldığını ve yeri geldiği zaman devredebilme bilincinin kıymetli olduğunu söyledi. İLEM’in çalışmalarına katkı sunmak üzere her zaman hazır olduğunu ifade eden Güder, yeni dönemde talep edilmesi halinde tecrübelerini seve seve aktaracağının da altını çizdi.

İLEM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Macit ise Süleyman Güder’e şu ana kadarki üstün gayretleri, zor zamanlarda görevi başarıyla yürütmesinden ötürü teşekkürlerini sunduğunu, katılımcılardan da dua ve desteklerini beklediğini ifade etti.

Program, hediye takdimleri ve tebriklerin ardından sona erdi.

***

Abdulkadir Macit Kimdir?

Doktora eğitimini 2015 yılında Marmara Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları bölümünde tamamlayan Abdulkadir Macit, Dünya Tarihi, İslam Tarih Düşüncesi, Orta Asya ve Özbekler, Çağdaş İslam Düşüncesi, İslamcılık ve İslami Hareketler gibi alanlarda çalışmalar yapmaktadır. İlahiyat Fakültesinin yanı sıra İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olan Macit'in, Ahterî Muslihiddin Mustafa Efendi, Şeybânî Özbek Hanlığı, Önden Gidenler: Necmettin Erbakan, Çağa İz Bırakan Önderler: Mehmed Akif Ersoy ve Necmettin Erbakan, Geçmişten Günümüze Hilafet (ed.) serlevhalı kitapları, Muhammed Hamidullah: İslam İktisadının Öncü İsmi adlı çeviri ve çeşitli kitap ve dergilerde yayınlanmış makaleleri vardır. Hâlihazırda Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Siyer-i Nebi ve İslam Tarihi alanında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.