İLEM Siyaset Çalışmaları Merkezi’nden Kudüs Paneli
Paylaş

İLEM Siyaset Çalışmaları Merkezi’nden Kudüs Paneli

11 Mayıs 2021

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), İsrail’in Filistin topraklarında gerçekleştirdiği işgali ele alacak olan “İşgal Altındaki Kudüs’te Neler Oluyor?” panelini düzenleyeceğini duyurdu.

Geçmişi olduğu gibi bugünü de iyi okumayı amaç edinen İLEM, Filistin topraklarında gerçekleştirilen işgalin, insan hakları ve uluslararası hukuk ihlallerinin, küresel aktörlerinin ve de Kudüs’teki sivil toplum faaliyetlerinin ele alınacağı yeni bir panel düzenliyor.

12 Mayıs Çarşamba günü 21:30’da İLEM TV’den canlı yayınlanacak panel Süleyman Güder moderatörlüğünde Ali Osman Karaoğlu, Hüseyin Önal, M. Hüseyin Mercan ve Adem Yenihayat’ın sunumları izleyicilerle buluşacak.

İLEM Siyaset Çalışmaları Merkezi bünyesinde yapılacak etkinlik aynı zamanda Çalışma Merkezleri’nin de ilk faaliyeti olması sebebiyle dikkat çekiyor.

Panelin İçeriği

Düzenlenecek panelin satır başlıkları ise şöyle: Ali Osman Karaoğlu, “İşgal Hukuku ve Uluslararası İnsancıl Hukuk Bağlamında Kudüs” başlığında işgalin hukuki boyutlarına değinecek.

Hüseyin Önal, “Kudüs’ün Hukuki Statüsü” başlıklı konuşmasında Osmanlı sonrasından günümüze değin Kudüs’ün hukuki statüsüne ve Birleşmiş Milletler dönemiyle birlikte bu sorunun ele alınışına  ilişkin perspektif kazandırmayı amaçlıyor.

M. Hüseyin Mercan "Küresel ve Yerel Dinamikler Bağlamında Kudüs'te Yaşanan Gelişmeler" başlıklı konuşmasında Kudüs’te yaşanan güncel gelişmeleri yerel ve küresel aktörler ile dinamikler bağlamında ele alacak.

Adem Yenihayat, “Kudüs'teki Sivil Toplum Faaliyetleri ve Pratikte Yaşanan Sorunlar” başlıklı konuşmasında Kudüs’te yaşanan sivil toplum faaliyetlerinin işleyişi ve önemi ele alınırken, faaliyetlerin yürütülmesi sırasında karşılaşılan sorunları vurgulayacak.

Canlı yayın İLEM TV Youtube kanalından takip edilebileceği gibi, panelin ardından kayıtların kanala ekleneceği ifade edildi.