ILEM Istanbul Talks’da Seyyid Hüseyin Nasr Konuk Oldu
Paylaş

ILEM Istanbul Talks’da Seyyid Hüseyin Nasr Konuk Oldu

05 Haziran 2021

“ILEM Istanbul Talks 3” Seyyid Hüseyin Nasr ile Mayıs ayında da kitleleri ekran başına topladı.

Dünyanın en etkili Müslüman alimlerden biri olarak kabul edilen Seyyid Hüseyin Nasr, İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından düzenlenen programda Nurullah Koltaş moderatörlüğünde İLEM TV canlı yayınındaydı.

ILEM Istanbul Talks serisi ile farklı disiplinlerden alanın tanınmış isimleriyle zengin söyleşiler yapan İLEM, ilk programda İngiltere’nin en önemli 100 entelektüeli arasında gösterilen Ziauddin Sardar’ı ve ardından Andrew F. March’ı ağırlamıştı.

Merakla beklenen yayın İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Macit’in takdimi ile başladı. Takdim sonrası moderatör Nurullah Koltaş’ın sorularını yanıtlayan Nasr, "Traditional Islam and the Modern World: Challenges and Solutions (Geleneksel İslam ve Modern Dünya: Sorunlar ve Çözümler)” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

"Kendi entelektüel geleneğimize dönmeliyiz"

Neredeyse tüm dünyanın sekülerizm seline kapılmış durumda olduğunu ifade eden Nasr, bugün İslam dünyasının da şiddetli bir kültürel sömürge yaşadığını dile getirdi.

1960’lı yıllarda ne Batıcı ne de gelenekselci sayılabilecek yeni bir neslin geliştiğine dikkat çeken Nasr, kendisinin de bu neslin ilk temsilcilerinden olduğunu vurgulayarak, “entelektüel geleneğimize dönmemiz gerektiğini fark ettik” dedi.

İslam dünyasının yaşadığı komplekslerin de altını çizerek, “Batılıların bakış açısıyla İbn-i Sina'yı anlayamayız veya aşağılık kompleksiyle, onlar söylediği için İslam düşünürlerine önemli ya da önemsiz dememeliyiz" dedi.

Öte yandan İslam dünyasının geleceğinden umutlu olduğunu da dile getirerek, bu komplekslerin 1960’lardan bu yana kademe kademe kırıldığını ifade etti.

 

Seyyed Hossein Nasr

Washington D.C.'deki George Washington Üniversitesi'nde İslam Araştırmaları Profesörü. Bugün dünyadaki İslami, Dini ve Karşılaştırmalı Çalışmalar alanındaki en önemli ve önde gelen bilim adamlarından biridir. İslam, Avrupa ve Asya dillerine çevrilmiş elliden fazla kitabı ve beş yüzü aşkın makalesi bulunan Profesör Nasr, hem Batı'da hem de İslam dünyasında iyi tanınan ve saygı duyulan bir entelektüel şahsiyettir.

 

 

Nurullah Koltaş

Nurullah Koltaş Eskişehir'de doğdu. Konya'da büyüdü. NE Üniversitesi'nden ELT üzerine lisans derecesi ile mezun oldu. Çeşitli okullarda uzun yıllar İngilizce öğretmenliği yaptı. Tasavvuf Araştırmaları alanında yüksek lisans derecesini aldıktan sonra İlahiyat alanında “Gelenekçi Okulun İlahiyat Görüşleri” üzerine doktorasını tamamladı. Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde ders vermektedir. Seyyed Hossein Nasr, Martin Lings, Adonis vb. birçok felsefe ve tasavvuf kitabını tercüme etti. Ayrıca tasavvuf üzerine birkaç kitap yazdı.


Programı izlemek için tıklayınız.