GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

İLEM Eğitim Programı “Kalemin, Sözün ve Yazmanın Sorumluluğu” başlıklı Kapanış Konferansını gerçekleştirdi

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yıl boyu düzenlediği çeşitli ilmi çalışmaları “Kalemin, Sözün ve Yazmanın Sorumluluğu'' temalı bir kapanış konferansıyla taçlandırarak dönemi sona erdirdi.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde, 7 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilen programla İlmi Etüdler Derneği 15. Dönem mezunlarını uğurladı.

Program, Eğitim Komisyonu Başkanı Abdülkadir Macit’in açılış konuşmasıyla başladı. Macit, konuşmasında mezun olan öğrencilere yeni bir ilim yolculuğuna çıktıklarını hatırlattı ve mezuniyetleri ile birlikte mensubiyetlerinin de arttığını vurguladı. Eğitim komisyonu Başkanının konuşmasının ardından söz alan İlmi Etüdler Derneği (İLEM) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar selamlama konuşmasını gerçekleştirdi. Sunar, konuşmasında; mezun olan öğrencilerin yapacakları çalışmalar ile İslam medeniyetinin geleceğine katkıda bulunacaklarını ifade etti. Sunar, konuşmasında ayrıca öğrencilerin akademik çalışmalarını kadim geleneğimizin birikiminden beslenerek gerçekleştirmeleri sonucunda başarıya ulaşabileceklerini vurguladı.

Program, Lütfi Sunar’ın takdim ettiği yazar Ali Haydar Haksal'ın sunumunda vücut bulan kapanış konferansıyla devam etti.

Haksal, konuşmasında yazının insanlık için karşılığı olan sözlerin muhafaza edilmesinin değerine vurgu yaparak başladı. Konuşmasında Haksal ayrıca kalem sahibi olanların bu anlamın bilincinde olmaları gerektiğini sorumluluklarının farkında bireyler olmalarının önemini belirtti.

Yazının esrarengiz gücüne dikkat çeken Haksal, artık neredeyse sıradanlaşmış ''yazmak'' hadisesinin yitirilmiş anlamını gözler önüne serdi. Katılımcılara kalem sahibi olmanın farkındalığını, söz sahibi olmanın gücünü ve beraberinde getirdiği ağır sorumluluğu hatırlatan Haksal, varlık aleminde var olan sözün olduğu yerden çıkarılıp insanlığa sunulmasının büyük bir bilinçlilik gerektiren titiz bir iş olduğunu vurguladı.

“Kalemin, Sözün ve Yazmanın Sorumluluğu” başlıklı kapanış konferansının ardından musiki dinletisi icra edildi.

Dinletinin akabinde İLEM Eğitim Programının 15. Dönem Mezunlarına katılım belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Kapanış konferansı ile çoğumuzun hemen hergün gerçekleştirdiği ''yazmak'' hadisesine karşı bir farkındalığın oluşmasının yanı sıra ilme gönül vermiş gençlerin eğitim programından mezun oldukları bu günde musiki dinletisi de programa iştirak edenlerde hoş bir iz bıraktı.