GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

İLEM Eğitim Programı 2016-2017 Başvuruları Başladı

İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM) ilmi çalışmalarda bulunmak isteyen lisans öğrencilerine yönelik düzenlediği 15 yıllık İLEM Eğitim Programı 2016-2017 dönemi başvuruları başladı.

İslam dünyası modernleşme tecrübesi ile birlikte kendi ilim geleneğinden büyük kopuşlar yaşadı. Bu durum hayatın her alanında Müslümanca düşünme, yaşama ve çağın meselelerine tekabül etme konusunda ciddi eksikliklere sebep oldu. Bu eksiklikleri giderebilmek için, sahih ilmi çalışmalara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktayız. Bu doğrultuda İmi Etüdler Derneği(İLEM) olarak on beş yıldır lisans öğrencilerine yönelik düzenlemiş olduğumuz İLEM Eğitim Programı ile medeniyetimizi, insanı, toplumu, dünyayı tanıyıp anlamayı sağlayacak gerekli bilgi, bakış açısı, fikir ve metodlar ile ilmi çalışmalara yön verecek ahlâkî bir duruş kazandırmayı amaçlamaktayız.

Bu çerçevede İLEM Eğitim Programı, yeni bir döneme başlangıç yapıyor. Program üç kademeden müteşekkil olup, ilk iki kademe de seminer dersleri ve grup çalışmalarını takip eden katılımcılar üçüncü senede akademik ilgi alanları çerçevesinde bir atölye çalışmasına katılır ve atölye yürütücüsü nezaretinde akademik hayata hazırlanır. Bu süreç sonunda programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, İLEM Eğitim Programından mezun olur.

İLEM Eğitim Programı bünyesinde, alanında uzman hocaların verdiği beşeri ve sosyal bilimler seminerleri, haftalık okumalarla desteklenmekte ilmi donanımın yanı sıra özgün biçimde grup çalışmaları ve danışmanlar eşliğinde öğrencilerin şahsi yönelimlerine de rehberlik etmektedir. Program, yalnızca yol göstermekle kalmayıp bu yolda öğrencilerine eşlik ederek geziler ve kamplarla uhuvvetli tartışma ve paylaşım alanlarına imkan sağlamaktadır.

İnsanı, toplum ve dünyadan geçen bir silsile içinde hayatı anlamlandırma gayesini ilmi çalışmalarla somutlaştıracak, kısaca yitik hikmetin peşinde olan genç ilim yolcularını programa katılmaya ilmi ve fikri birikime sahip çıkmaya ve katkı sunmaya davet ediyoruz.

Başvurular, 5 Ekim tarihine kadar basvuru.ilem.org.tr/egitim/ adresinden online olarak alınacaktır.