GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

İLEM Bülten 15

Kıymetli İLEM Gönüldaşı,

İLEM olarak bereketli bir güz dönemini geride bıraktık. Geleneğin birikiminden yeni bir düşüncenin inşasına doğru; hasbi, özgün, bilimsel, yapıcı ve kapsayıcı adımlar atmaya ilk günkü heyecan ve disiplinle gayret ettik.

Uluslararasılaşmaya önem vererek hem dünyanın birikiminden istifade etmeye hem de nitelikli çalışma yapan kimselerle tanışmaya gayret ettik. İslam Dünyası’nın sorunlarını dert edinen ve bu alanda araştırmalar yapan farklı coğrafyalardan genç araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getirdiğimiz Uluslararası İLEM Yaz Okulu bu yıl beşincisini tertip ettik. Bu yıl İslam şehirlerinin krizlerini ve yeni kentsel eğilimlerini ele aldık. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelip Türkiye’de eğitimlerine devam eden öğrenci kardeşlerimizin çok kıymetli çalışmalarını sunduğu 4. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi’yle, bu tarihi coğrafyada; çok sesli, çok kültürlü ve çok renkli bir bilgi paylaşım şöleninde bulunmanın sevincini yaşadık. Language Acts and Worldmaking projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Endülüs Mirası: Kültürlerarası Bağlamlar ve Kavramların Yolculuğu (Al-Andalus in Motion: Travelling Concepts and Cross-Cultural Contexts) konferansı ile dünyanın önde gelen üniversitelerinden değerli akademisyenleri İLEM’de ağırladık.

Anadolu’nun farklı üniversitelerinden lisans öğrencilerini İLEM 3. Yaz Akademisi’nde bir araya getirdik. Yaz akademisi ile Türkiye genelinden birçok öğrenciyi misafir ederek akademik gelişimlerine katkı sunma gayretinde olduk.

Nitelikli ilmi çalışmalar yapmak isteyen lisans öğrencilerinin Eğitim Programımızın 18. Dönem başvurularına yoğun ilgileri yoğundu. Aramıza katılan yeni öğrenci kardeşlerimizin üç yıllık bu programı bereketli geçirmeleri en büyük temennimizdir. Kurulduğumuz yıldan bu yana ortaya koyduğumuz her iş için önemsediğimiz “özgünlük” hassasiyetini sadece İLEM kademelerinde değil; aynı zamanda İhtisas Programı kapsamında yürüttüğümüz dersler, okuma grupları ve atölyelerde de korumaya çalıştık.

Her yıl gerçekleştirdiğimiz açılış konferansımızın bu yılki konuğu “Osmanlı’da Estetik ve Poetika: Kelam, Mucize ve Zorunluluk” başlıklı çalışması ile kıymetli hocamız Berat Açıl oldu.

Lisansüstü öğrencilere yönelik düzenlediğimiz çalışmalar güz döneminde de devam etti. Bu doğrultuda lisansüstü düzeyde çalışmalar yapan öğrenci ve akademisyenlere araştırma konularını ürüne dönüştürmelerine kolaylık sağlayacak çeşitli eğitimler düzenledik.

Yine bu dönemde, sosyal bilimler alanında önemli bir boşluğu dolduran İnsan&Toplum; İslam, felsefe ve bilim tarihi araştırmalarında özgün içeriğe sahip olan Nazariyat dergilerimizin yeni sayıları okurlarıyla buluştu.

İslamcı Dergiler Projesi’nin (İDP) 3. aşamasının tamamlanmasıyla proje başarıyla nihayete erdi. Beş yıldır sürdürdüğümüz projede, 500’e yakın dergi 20 binden fazla sayısı ile kataloglanarak dijitalleştirildi. Bunun yanı sıra düzenlediğimiz sempozyum, panel ve konuşmalarla birlikte ortaya koyulan yayınlar yoluyla bilgi birikimine katkı sağlamış olduk. İnşallah bundan sonra da üretilen bu bilgi-birikimin nitelikli ilmî çalışmalara katkı sunması ve nitelikli ilmi çalışmaların ortaya konması amacıyla çalışmalarımız devam edecek.

İLEM bünyesinde çalışmalarımıza katkı veren, çalışmalarımızdan istifade eden herkesi mensubumuz olarak görmekteyiz. Bu sebeple onlarla olan ilişkilerimizi de çok önemsiyoruz. Yönetim kurulu üyelerimiz ve ilgili komisyonumuz, değerli dostlarımızı ziyaret edip onlarla bir arada olma gayretini gösterdi.

Çalışmalarımızda bize fiili ve kavli olarak destek veren siz dostlarımızla birlikte ümmetin yüzünü ağartacak nice çalışmalara hep birlikte imza atmayı ümit ediyoruz. Rabbimizin rızasını yalnızca yapıp ettiklerimizle değil halis niyetlerimizle kazanmamız gerektiği bilinciyle, bir sonraki dönemde de çalışmalarımıza azimle sebatla devam edeceğiz.

Selam ve dua ile…


Özellikleri:

2018- YIL: 6 SAYI: 15

Kategori:
Diğer