GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

İLEM Bülten 14

Kıymetli İLEM Gönüldaşı,

İLEM bünyesinde yapılan birçok çalışma gün geçtikçe bereketlenerek devam ediyor. yoğun ve verimli

Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz 9. Olağan Genel Kurulumuz ile yeni yönetimimiz güven tazeledi.

Bir kez daha görev alan arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, başarılarının devamını diliyorum.

Yönetimde aramıza yeni katılan yol arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum. Elbette ülkemizin akademik verimliliği için özgün çalışmalar büyük önem arzetmektedir. Bundan ötürü çalışmalarımızda görev alan tüm arkadaşlarımızın işleri hassas olduğu kadar meşakkatlidir. Allah bu yolda birlikte yürüdüğümüz dostlarımızın vakitlerini bereketlendirip işlerini kolaylaştırsın, onları sabit kadem kılsın inşallah.

Elbette artık akademi camiasının gündemine oturan projelerimiz gün geçtikçe daha da büyüyor, derinleşiyor. Kimisi de ürünlerini vere vere nihayete eriyor. Bu dönem İslamcı Dergiler Projemizin üçüncü sempozyumunu gerçekleştirdik ve internet sitesini yeniledik. Elbette bunların hepsi projenin büyümesi ile 100 yıllık bir arşiv haline gelmesi ile oldu. Proje kapsamında ayrıca iki ciltlik “İslam’ı Uyandırmak” eserimizle kitaplığımıza yeni yayınlarımızı koyduk. Önümüzdeki aylarda proje kapsamında başka eserler de ilim dünyasının istifadesine sunulacak. Önümüzdeki dönem İDP’den bol bol güzel haberler duyacağınızın müjdesini şimdiden vereyim.

Projelerimizle ilgili gelişmeler bu kadarla sınırlı değil. İLEM olarak bizleri sevindiren önemli gelişmelerden bir tanesi de İslam Düşünce Atlası Projesi kapsamında yaşandı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında kamuoyuyla paylaştığımız Atlas’a teveccüh gün geçtikçe artıyor. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından Yayıncılık Özel Ödülü ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER)

Düşünce dalındaki ödülü projemizin başarısını edebiyat dünyasına da taşıdı. Atlas’a dair yeni çalışma

Eğitim ve İhtisas programları bu dönemi de yoğun geçti. Eğitim programı 17. dönem mezunlarını verirken, İhtisas çalışmaları kapsamında bugüne kadar verilen derslere katılan öğrencilerimizin sayısı binleri aştı. Ayrıca gerçekleşen atölyeler, sunumlar çalıştaylar akademik üretkenliğe katkı sunarken, bu çalışmalar birçok yeni yayın ve proje fikrinin de temelini oluşturdu.

Kamu kurum ve kuruluşları ile önemli iş birlikleri gerçekleştiren İLEM, hem ulusal hem de uluslararası birçok çalışmaya bahar döneminde de ev sahipliği yaptı. 7. yılını dolduran Türkiye Lisansüstü Çalışmalar

Kongresi, hilafetin Osmanlı’ya intikalının 500’üncü yılı münasebetiyle gerçekleştirilen Hilafet

Çalıştayı, İslamcı Dergiler Sempozyumu bunlardan sadece birkaç tanesi…

Sosyal bilimler alanında önemli bir boşluğu dolduran İnsan & Toplum ile İslam felsefe ve bilim tarihi araştırmalarında özgün içeriğe sahip Nazariyat dergilerimiz yeni sayılarıyla okuyucuyla buluştu.

İnsan & Toplum dergimiz artık yılda 4 sayı olarak çıkacak.

Değerli Dostlar!

İLEM bünyesinde çalışmalarımıza katkı veren, çalışmalarımızdan istifade eden herkesi mensubumuz olarak görmekteyiz. Bu sebeple onlarla olan ilişkilerimizi de çok önemsiyoruz. Bu bağlamda yönetim kurulu üyelerimiz ve ilgili komisyonumuz değerli dostlarımızı her daim ziyaret edip onlarla bir arada olma gayretini bu bahar döneminde de tüm yoğunluklarına rağmen devam ettirdi.

Sözün özü Rabbimiz bizi bu güzelliklerle nasiplendirerek mükâfatlandırdı, sizler de koşulsuz desteklerinizle her daim bizlerle birlikte oldunuz gücümüze güç kattınız. Çalışmalarımızda bize fiili ve kavli olarak destek veren siz dostlarımızla birlikte ümmetin yüzünü ağırtacak nice çalışmalara birlikte imza atacağız. Rabbimizin rızasını yapıp ettiklerimizle değil halis niyetlerimizle kazanmamız gerektiği bilinciyle, bir sonraki dönemde de çalışmalarımıza azimle sebatla devam edeceğiz.

 

Selam ve dua ile…


Özellikleri:

2018- YIL: 6 SAYI: 14

Kategori:
Diğer