GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

İLEM 10. Yıl Programı Coşkuyla Kutlandı

İLEM 10. Yıl Programı’nı 20 Mayıs Pazar günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde icra edildi. Kuruluşundan bugüne İlmi Etüdler Derneği’nin Müslümanları yeniden sahih ilimle buluşturma yolculuğuna eşlik etmiş, bu ufku ve zorlu yolculuğu kalplerinde taşıyan gönüldaşlar uzaktan yakından bir araya gelerek İLEM’in kutlu ufkunun verdiği heyecanı yeniden hissettiler. Yolculuğun henüz başlangıcında olan lisans talebeleri; kuşanılan misyonun ne kadar zor ve kıymetli olduğunun bilincinde olan lisansüstü araştırmacılar; çabaların bereketlenmesine vesile olan hayır duaların sahipleri olan anne ve babalar; ilmin mükellefiyetini ve medeniyetimizin ilim geleneğini durup yorulmadan aktaran, gönülleri ve zihinleri unutulan hikmetle dolduran hocalar, 'yaratan Rabbinin adıyla oku!' davetine gönül açarak başladılar İLEM’in 10. Yıl gecesine.

Gecenin açılış konuşmasını yapan İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar, günümüzün haz ve çıkar odaklı insanına emaneti yüklenmiş olmaktan kaynaklanan zorunlulukları hatırlatmanın ve yeryüzünün yeniden salih amelle imarı için gösterilen çabalara ortak olmaktan kaynaklı sorumluluğu üstlenmiş olmanın mutluluğunu derneğin bütün nesilleriyle paylaştı. Aradan geçen 10 yılın, yapılacak işin mahiyeti açısından bir nokta mesabesinde olduğunu hatırlatan Sunar, umutları ve gayretleri kuvvetli tutan hususun gelecek on yıllara dair ciddi temelleri atılmış olması olduğunu vurguladı.

İLEM 10. Yıl Programı’nda konuşan İLKE Yönetim Kurulu Başkanı Davut Şanver, İLKE topluluğunun önemli kurumlarından biri olan İLEM’in mimarı olan genç ilim adamlarının aktüalitenin şehvetine kapılıp suni gündemlerle meşgul olma hatasından uzak durarak, insanlığın ilmiyle amil âlimlere olan duyduğu ihtiyacı karşılama yönündeki çabalarının çok önemli olduğunu söyledi. Şanver, İLEM’in yetiştirdiği, yetişmesine vesile olduğu insan kaynağı ile akademiye, topluma ve camiaya kıymetli katkılar sunmakta olduğunu ifade etti.

Geceye katılan Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Şenbabaoğlu, geçmişte ilimle iştigal etmek isteyen talebelerin ilim tahsili için farklı ülkelere gitmekte olduklarını, günümüzde ise Türkiye’nin çeşitli ülkelerden gelen talebeleri ilim tahsili için misafir etmekte oluşundan duyduğu mutluluğu ifade ederek, İLEM’in ilim yolcularına sunduğu hizmetlerini daha nice on yıllar sürdürmesi arzusunu dile getirdi. Şenbabaoğlu’nun sözlerini tamamlamasının ardından İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar İlmi Etüdler Derneği’nin çalışmalarına verdiği katkılardan ötürü Üsküdar Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Şenbabaoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti. Sunar, Kâbe toprağı olan Üsküdar’ın Osmanlı’daki ilim yuvası olma misyonunu sürdürmesine verdikleri önem dolayısıyla Üsküdar Belediyesi’ne olan şükranlarını ifade etti.

Programda İLEM hocalarından dördüne kuruluşundan bugüne İLEM’e verdikleri destekler ve sundukları katkılar için plaket takdim edildi. İlmi Etüdler Derneği’nin kuruluşundan itibaren Dünya Tarihini Yeniden Okumak; İslam Medeniyetinin Oluşumu gibi önemli seminerleri veren, aynı zamanda İLEM’de yetişen genç ilim adamlarının ilham kaynağı olan Tahsin Görgün plaketini Eski Eminönü Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu’ndan aldı. İLEM'in hem kuruluşunda hem de on yıllık akademik çalışma sürecinde sunduğu düşünce iklimi ile İLEM’e geniş bir ufuk katan Yusuf Kaplan’a paleketini İLEM Danışma Kurulu Üyesi Berdal Aral taktim etti. İLEM’in eğitim programlarında uzun yıllar çeşitli seminerler veren Veli Karataş ise plaketini Üsküdar Belediye Meclisi Başkanı Mustafa Demiral’den aldı. İlmi Etüdler Derneği yıllar önce Fatih'te ilk çalışmalarına başlarken böyle bir kurumun öncüsü olarak bugün yüzlerce genç akademisyenin yetişmesine ön ayak olmuş isimlerden biri olan Mustafa Şen plaketini İLEM Danışma Kurulu Üyesi Nihat Erdoğmuş’tan aldı. Şen yaptığı konuşmada, İLEM’in nüvelerinin 1990’ların başlarına kadar uzandığını, bu nüveleri oluşturan çalışmaların İLEM’in bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı ve onun çalışma arkadaşları tarafından çok ileri aşamalara taşındığını ve gelecek yıllarda görevi devralacak yönetim kurullarının ise İLEM’i çok daha farklı ve ileri noktalara ulaştıracaklarını söyledi.

Güzel dostlukların, samimi birlikteliklerin mekânı olan İLEM, pek çok gönüldaşın emek ve gönül sermayesinin semeresi olarak teşekkül etmiştir. İLEM’in bu gönüldaşlarından biri olan İLKE Mütevelli Heyeti üyelerinden Hüseyin Akkuş 10. Yıl Programı’nda teşekkür plaketi takdim edildi. Plaketini Oral Avcı’nın elinden alan Akkuş yaptığı konuşmada; medeniyet zafiyeti yaşadığımız bu dönemde İLEM’in tutkulu bir çaba içerisinde olduğunu, ümmetin olması gereken noktaya ulaşması için bu çabaların büyük önem arz ettiğini belirtti. İLEM’in bu anlayışın ve yaşayışın bir eseri olduğunu ve bu hizmeti şuana kadar sürdürmeye çalıştıklarını bundan sonra da sürdüreceklerini ifade etti.

İLEM’in 10 yılında çeşitli emekleri olan Eski Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Alpaydın’a, derneğin gelişimine katkı sağlayan özverili çalışmalarından ötürü teşekkür plaketi taktim edildi. Plaketini Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan’dan alan Alpaydın yaptığı konuşmada, İLEM’in kendilerinin çocuğu, aynı zamanda kendilerinin de İLEM’in çocuğu olduğunu belirterek yaşamının son 10 yıllında hayatının merkezinde İLEM’in yer aldığını ve İLEM’in kendilerine çok şey kattığını ifade etti. Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan ise ilmin toplumumuzun bir yitiği, bir kaybı olduğunu ve onu bulmaya çalışmamız, o açığı kapatmamamız gerektiğini söyleyerek tekrar bir ayağa kalkışın yaşandığını ifade etti. Erdoğan, konusunda gayret sarf edenlerin, bu konuda fikir ve doğum sancısı çekenlerin var olduğunu ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.  

Programda İLEM'in kuruluşunda emeği olan, doktora Eğitimi için gittiği ABD'de hayatını kaybeden Mahmut Gökmen anılarak program öncesi okunan hatm’i şerif Gökmen’İn ruhuna bağışlandı.

İLEM 10. Yıl Programı’nın ikinci kısmı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu tarafından hazırlanan Medeniyetimiz ve Musiki konulu sunum ile açıldı. Sunumun ardından Dr. Murat Salim Tokaç’ın sanat yönetmenliğindeki musiki topluluğu medeniyetimizin sanat birikimi bakımından oldukça kıymetli olan musiki eserlerini icra ettikleri Medeniyetimizin Sesleri konserini gerçekleştirdiler. Bir ilim ve sanat gecesine dönüşen İLEM 10. Yıl Programı Medeniyetimizin Sesleri konseri ile son buldu.