GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

26 Temmuz 2023

International ILEM Summer School (IISS) Sekizinci Kez Kapılarını Açtı!

2013 yılından bu yana İLEM’in yürütücülüğünde düzenlenen International ILEM Summer School (IISS) programının sekizincisi 24 Temmuz 2023 Pazartesi günü görkemli bir açılışla başladı. Uluslararası araştırmacı ve sanatçılar “İslam Dünyasında Sanat ve Estetiği Yeniden Düşünmek: Kavramlar, Teoriler ve Uygulamalar” teması etrafında bir araya geldi. Program 30 Temmuz tarihine kadar Hindistan’dan Rusya'ya, Fransa'dan Amerika Birleşik Devletlerine kadar 15 ülkeden 40 akademisyenin katılımıyla devam edecek.

Bu yıl dijital İslam sanatları, estetik propaganda, İslam sanatları ve toplumsal hafıza, geometri ve sembolizm, İslam estetiği ve oryantalizm gibi alt başlıklarla şekillenen İslam dünyasında sanat ve estetik teması workshoplar, smeimnerler ve dersler gibi çeşitli programlarda ele alınacak.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Islamic Cooperation Youth Forum (ICYF), Fatih Sultan Mehmet Vakıf University (FSMVU), Research Centre For Islamic History, Art and Culture (IRCICA), Oranje Instituut, International League of Academicans (ILM)’nin destekleriyle düzenlenen program, ocak ayında yazı çağrısına çıkmış ve lisansüstü düzeydeki akademisyen ve akademisyen adaylarının başvurusuna açılmıştı.

Kabul edilen katılımcılar ve özel davet edilen alanın önde gelen hocalarını buluşturan IISS-8 İslam dünyasını ilgilendiren önemli konuların tartışıldığı uluslararası katılımlı bir forum işlevi görüyor. Bu bağlamda programda, İslam sanatlarını teorik, kavramsal ve sosyo-politik perspektiflerden incelenerek hem ontolojik hem de epistemolojik düzlemlerde gözlemlenebilen "eksen kaymalarını", hatta eksen yokluğunu farklı kültürel geçmişlerin ve bakış açılarının buluşacağı bir zeminde tartışmaya açılacak. 


IISS Görkemli bir Açılışla Sekizinci Kez Kapılarını Açtı


Heyecanla beklenen IISS-8, FSMV Üniversitesi Ayasofya Yerleşkesi’nde düzenlenen açılış programıyla sekizinci kez kapılarını açtı. Akademisyenler, katılımcılar, kültür-sanat camiasının önemli isimlerinin yer aldığı açılış programı 24 Temmuz Pazartesi günü saat 17.00’de açılış konuşmalarıyla başladı. İlk olarak İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Taha Eğri kürsüye geldi. IISS-8 programının İslam dünyasını ilgilendiren önemli konuları müzakere etmek üzere farklı perspektiflerden ve kültürel geçmişlerden gelen akademisyenleri bir araya getirmesi yönüyle akademiye odak konular etrafında sunduğu çok sesliliğe vurgu yaptı.   çeşitli katkılarda bulunmaktadır. “Ayasofya'nın minaresinin gölgesinde heyecanla beklediğimiz sekizinci IISS programının destekleyicileri ICYF, IRCICA, ILM, YTB, THY, ORANJE ve FSMV Üniversitesi'ne karşı şükran doluyuz”.diyerek sözlerini sonlandırdı. Ardından İLKE Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Erdoğmuş, Oranje Instituut Direktörü Ali Eşlik, IGMG Türkiye Başkanı Ahmet Divleli, ICVF Başkanı Taha Ayhan, FSMV Üniversitesi Rektörü Fahameddin Başar ve IRCICA Genel Direktörü Mahmud Erol Kılıç IISS programı hakkındaki görüşlerini dile getiren konuşmalarından programın odağa aldığı temanın önemine işaret ettiler.

Program, ICYF’in düzenlediği “Enriching the Contemporary Worldview: Muslim Youth and the Aesthetic Foundations of Islamic Intellectual Heritage” başlıklı özel bir panelle devam etti. Panelde Dr. Wasamon Sanasen, Dr. Samir Mahmoud ve  Dr. Alidost Ertuğrul sunumlarını gerçekleştirdiler. Açılış programı verilen akşam yemeğinin ardından sonlandı. Beş gün boyunca “İslam Dünyasında Sanat ve Estetiği Yeniden Düşünmek: Kavramlar, Teoriler ve Uygulamalar” teması odağında konferans, dersler, konuşmalar ve atölyelerden oluşan program İLEM’de yürütülüyor. 

 

15 Ülkeden 40 Akademisyenin Katılımıyla İslam Dünyasında Sanat ve Estetik Ele Alınacak


Ayrı başlık ve konuda “İslam Dünyasında Sanat ve Estetiği Yeniden Düşünmek: Kavramlar, Teoriler ve Uygulamalar” teması yoğun bir katılımla gündeme taşınıyor. Farklı bakış açıları ve kültürel arka planlara sahip 15 ülkeden 40 akademisyenin makale sunumları,seminer ve dersleri kapsamında İslam sanat ve estetiği üzerine zengin ve etkileişimli bir tartışma zemini oluşuyor.

Odak tema etrafında alanında söz sahibi akademisyenleri bir araya getirmesi yönüyle IISS-8  benzer alanlarda araştırmalarını yürüten uluslararası akademisyen ve araştırmacıları yakından tanıma ve ağ oluşturma, bununla birlikte yeni akademik üretimlere temel teşkil etme bakımından verimli bir alan oluşturuyor. 

Program boyunca oluşacak etkileşimli alanda; "İslam" ve "sanat" kavramlarının yan yana gelmesi tam olarak anlaşılmış ve teorik olarak gerekçelendirilmiş midir? Geçmişten geleceğe aktarılmak istenen estetik değerler ve güzellik anlayışı günümüzde çeşitli sanat dallarına nasıl yansımaktadır? İslam estetiğini doğrudan ya da dolaylı olarak ele alan sanat etkinliklerinde evrensellik kavramı hangi perspektiften ele alınmaktadır? gibi pek çok soruya cevaplar aranıyor. Bu doğrultuda IISS-8’de ilgili konular kavramlar, teoriler, pratikler olarak üç ana perspektiften derinlikli bir şekilde analiz ediliyor.

Programın güncel katılımcıları, konu başlıkları ve diğer detaylara iiss.ilem.org.tr adresinden ulaşılabilir. Ayrıca @ilmietudler Twitter hesabından program akışı ve içeriğe dair derlenen notlar takip edilebilir.