GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

Frenk Hayatının Gecesinde Türkiye’de Değişen Dini Yaşantı ve Dini Sosyaliteler

Konuşmacı: Necdet Subaşı

31 Ocak’ta İLEM İlmi Etüdler Derneği’nde din ve modernleşme konularında nitelikli çalışmalarıyla tanıdığımız Necdet Subaşı’nı ağırlayacağız.

Necdet Subaşı, Tezkire Yayınları arasında çıkan “Dini Sosyaliteler” adlı kitabı üzerine konuştu. Subaşı, Türkiye’de dinsel gündelik hayatın irdelendiği kitabının sunumunda, İslâmcı düşüncenin, siyasetteki İslâmcı söylemin gelişimini, değişimini, dinî hayata, hareketlere ve kurumlara karşı yapılan müdahaleleri ve bu müdahalelerin sonuçlarını tartışmaya açmıştır.

Dini Sosyaliteler kitabı ekseninde Subaşı ile Osmanlı’dan günümüze Türk modernleşmesi irdelenmiştir. Sunumda modernleşme sürecinde, din-toplum ilişkileri, devlet-din ilişkileri, dinin gündelik hayata yansımaları; hatta siyasi bir söylem olarak İslâm’ın siyaset sahasındaki serencamı değerlendirilmiştir. Bununla birlikte imam hatip okulları, İslam ve kadın konusu, Türk modernleşmesinin kadından beklentisi, dinler arası diyalog tartışmaları gibi Türkiye gündemini meşgul eden girift meseleler masaya yatırılmıştır.

Dinin toplumsallaşma süreçleri üzerine ufuk açıcı analizlerin yapılacağı sunum boyunca sadece kendi doğal mecrasında değil daha sıra dışı hatta yer yer paradoksal sayılabilecek şartlarda bile varlığını dikkate değer bir kararlılıkla sürdürme azminde olan dinin modernleşme sürecinin seyri ele alınmıştır.

Tarih Başlangıç Bitiş Yer
31 Ocak 2015 18:00 İLEM Konferans Salonu