GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

11 Haziran 2022

Tunus'ta Demokrasinin Sonu mu?

Konuşmacı: M. Tahir Kılavuz
Moderatör: Süleyman Güder

M. Tahir Kılavuz’un “Tunus'ta Demokrasinin Sonu mu?” sorusunu cevaplayacağı sunuma davetlisiniz!

İLEM Siyaset Çalışmaları Merkezi’nin düzenlediği sunuma Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi M. Tahir Kılavuz konuk olacak. Siyaset Çalışmaları Merkezi direktörü Süleyman Güder konuşmaya moderatörlük yapacak. Programda Kılavuz’un Al Sharq Strategic Research web sitesinde yer alan “The Road to July 25: The Problems of Democratic Consolidation in Tunisia” başlıklı uzman görüşü metni referans alınacaktır.

Arap Baharı'nın başladığı ve en başarılı şekilde geliştiği ülke olan Tunus'ta demokratikleşme süreci 10 senenin ardından sekteye uğradı. Tunus Cumhurbaşkanı Kais Said'in Temmuz 2021'de gerçekleştirdiği darbeyle Tunus'ta demokratik tecrübe şimdilik sonlanmış mı oldu? Cumhurbaşkanı Said'in darbesinin kısa ve uzun vadeli sebepleri nelerdi? Bu gelişmeler Tunus'ta ve bölgede demokrasinin geleceğini nasıl etkiler? Sunumda bu ve benzeri sorulara cevap aranacak, Tunus’un demokratikleşmesine yönelik meseleler tartışılacaktır.

Katılım: Soru-cevap merkezli olacak program 11 Haziran 2022 Cumartesi günü saat 16.00’da İLEM Teras Salonda gerçekleşecek. Programa Kuzey Afrika bölgesine ilgi duyan, Tunus’un demokratikleşme sürecini sorgulayan, ilgi duyan herkes davetlidir.

*Program dili Türkçe’dir.

Başlangıç Tarihi Başlangıç Saati Bitiş Tarihi Bitiş Saati Yer
11 Haziran 2022 16:00 11 Haziran 2022 17:30 İLEM (Yüz yüze)