GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

23 Mayıs 2018

İstanbul ve Mûsikî

Konuşmacı: Yalçın Çetinkaya

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), ilim anlayışını İslam Medeniyetinin köklerinden hareketle yeniden yorumlayarak, yeni bir hayat nizamı için gerekli bilgi ve birikimi oluşturmayı hedeflemektedir. Bu gaye ile uzun yıllardır sürdürülen İLEM Eğitim Programı 13. dönem mezunlarını verdi.

Yalçın Çetinkaya İLEM Eğitim Programı 2014-2015 Kapanış Konferansı’nda “İstanbul ve Mûsikî” konusunu ele aldı. Konferansta İstanbul’un kadim medeniyetlerle olan irtibatına değinilerek medeniyetlerin birbiri ile olan etkileşimleri mûsikî üzerinden tartışıldı.

Osmanlı İstanbulu’nun mûsikîsinde tasavvufun etki ve izleri üzerinde duracak olan Çetinkaya, özellikle Mevlevilik kültürü üzerinden gelen bu etkiyi, Galata, Yenikapı, Bahariye, Beşiktaş ve Üsküdar mevlevihâneleri başta olmak üzere, mevlevîhânelerde yetişmiş ve çile doldurarak nefsten arınmış bestekârların eserleriyle kimliğini bulmuş bir medeniyet mûsikîsini yorumladı.

Konferansın akabinde İstanbul mûsikînden seçme eserlerin icra edileceği ney, kanun ve ud dinletisi gerçekleştirildi. Programın sonunda ise İLEM Eğitim Programı’ndan mezun olmaya hak kazanan öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi.

İLEM Eğitim Programı 2014-2015 Kapanış Konferansı ve Mezuniyet Programı 02 Mayıs 2015 cumartesi günü saat 15:00’da Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

Başlangıç Tarihi Başlangıç Saati Bitiş Tarihi Bitiş Saati Yer
02 Mayıs 2015 15:00 02 Mayıs 2015 17:00 Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi