GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

07 Ocak 2023

Batı-Merkezli Olmayan Uluslararası Siyaset: İslam ve Çin Düşüncesinden Yansımalar

Siyaset Çalışmaları Merkezi Sunumları güncel meseleleri ele alıyor, tamamlanan çalışmaları yeni bakış açılarıyla inceliyor ve akademik gündeme dahil ediyor.

Siyaset Çalışmaları Merkezi'nin düzenlediği sunuma Burak Yuvalı konuk oluyor. “Non-Western International Politics: Insights from Islamic and Chinese Thought” başlıklı tezden hareketle ilgili meselelerin irdeleneceği programda H. Asena Demirer moderatörlük yapacak.

Bu sunumda, “Uluslararası siyasette batı-merkezli olmayan toplumlar üzerinden yürütülen çalışmalar günümüze hangi teklifi sunabilir?” sorusuna genel itibariyle cevap aranacaktır. Bu soruya cevap üretmek maksadıyla kişiler, kavramlar, örnek olaylar ve düşünce gelenekleri üzerinden bir inceleme yapılacaktır. Soruna dair çözüm teklifi geliştirmenin farkındalık üzerinden gerçekleşeceği şüphe götürmez bir gerçektir. Bu doğrultuda modern dönem siyaset düşüncesi otorite, meşruiyet, milliyetçilik, modernleşme, küreselleşme, insan hakları ve küresel adalet kavramları üzerinden incelenecektir. Uluslararası siyasette batı-merkezliliğe yönelik yürüttüğü eleştirel söylemlerle dikkat çeken ve yeni perspektifler ortaya koymaya çalışan Batı-Merkezli Olmayan Uluslararası İlişkiler Teorisi girişiminden de bahsedilecektir. Girişimin uluslararası siyasetin özüne dair bir sorgulama imkanı sunması da ele alınan konular arasındadır. Çok seslilik ihtiyacını vurgulayan bu meydan okumanın ikna edici olabilmesi için sorunsala dair teklifini açıklaması elzemdir.

Birikim ve tecrübesiyle teklif hususunda alternatifler sunabilecek düşünce gelenekleri kritik bir konumda yer almaktadır. İslam ve Çin düşünce gelenekleri aracılığıyla uluslararası siyasette özgün ve yeni bakış açılarının ortaya çıkma ihtimali sunumda tartışılacak konular arasında yer almaktadır. Mevcut sistemdeki krizlere ve çıkmazlara yönelik üretilecek söylemlerde incelenen düşünce geleneklerinin etki alanı önem arz etmektedir. Ele alınan düşünce geleneklerinin temel ilkelerinin yeniden gündem edilmesinin doğuracağı sonuçlar merak uyandırıcıdır.

Katılım: Soru-cevap merkezli olacak program 7 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 16.00’da İLEM Teras Salonda gerçekleşecek. Programa ilgi duyan herkes davetlidir.

Başlangıç Tarihi Başlangıç Saati Bitiş Tarihi Bitiş Saati Yer
07 Ocak 2023 16:00 07 Ocak 2023 17:15 İLEM (Yüz yüze)