GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

30 Mayıs 2023

12. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi

Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), Sosyal Bilimler alanında disiplinler arası çalışmaları teşvik etmek, nitelikli ve özgün akademik üretime katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ulusal bir kongredir. Bu yıl 12. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), 15-18 Kasım 2023 tarihlerinde Yalova'da gerçekleştirilecek.

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve Yalova Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen kongreye başvuru için özet son gönderim tarihinin 17 Temmuz 2023 olarak duyrulduğu kongreye tlck.org.tr adresinden başvurulabilir.

Türkiye’nin farklı üniversitelerinde lisansüstü düzeyde çalışmalar yapan veya bu çalışmalarını son iki yılda tamamlamış olan araştırmacılara, çalışmalarını tecrübeli akademisyenler ve akademisyen adayları önünde sunarak fikir alışverişinde bulunma ve zenginleştirme ayrıcalığı sunuluyor. Her yıl Türkiye’deki bir üniversite ve şehre konuk olan TLÇK, geçen yıl 9-12 Kasım 2022 tarihlerinde Mardin'e konuk olmuş ve genç alademisyenler tarafından sunulan 117 bildiri tartışmaya açılmıştı.

Sosyal bilimlerin çeşitli alanlarına dair başlıkların yer aldığı kongrede alan ve başlıklar her sene bilim kurulu tarafından güncelleniyor. Bu yıl 16 ana başlığın içerisinde 94 alt başlık yer alıyor. 

TLÇK, genç akademisyenlere çok yönlü iletişim ve tecrübe aktarımı imkanı sunarak lisansüstü çalışmaların niteliğini artırmayı amaçlamaktadır. Türkiye’de yaşanan özgün akademik üretim sorununu aşmak için disiplinler arası yaklaşımları teşvik ederek ortak dil ve yöntem geliştirilmesine imkan sağlayan TLÇK, nitelikli akademik çalışmaların artmasına katkı sunmayı hedefliyor.