GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

Divan Edebiyatı Sohbetleri

Konuşmacı: Ömür Ceylan

İlmi Etüdler Derneği hafta içi seminerleri dizisi 2008-2009 döneminde Doç. Dr. Ömür Ceylan’ın Divan Edebiyatı sohbetleri ile devam etti. 3 Nisan’da başlayarak altı hafta süren seminerlerde ilk dönem divan şiirlerinden başlanarak her yüzyılı temsil eden şiirler incelenerek Osmanlı medeniyeti ve düşüncesinin izleri sürüldü.

Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümün’de öğretim görevlisi olan Ömür Ceylan, başta Kuşlar Divanı ve Tasavvufî Şiir Şerhleri olmak üzere bir çok kitap, ulusal ve uluslararası makale kaleme aldı. Ceylan’ın bu seminerinde ise, İslam medeniyetinin nüfuz alanında filizlenen Divan Şiiri üzerinden bu medeniyetin izleri sürüldü.

Düzenlediği bir çok konferans, anma toplantısı ve panelle tarihe ve kültüre ışık tutma gayreti içinde olan İlmi Etüdler Derneği’nin hafta içi seminerleri çerçevesinde düzenlediği geçmiş programlarda, Sosyolog Alev Erkilet’in 'İslam Dünyasında Toplumsal Değişme ve Siyasal Hareketler' ve ekoloji uzmanı Dilaver Demirağ’ın 'Tüketim Kültürü ve Gündelik Yaşam' konulu seminerleri tertip edilmişti.

Tarih Başlangıç Bitiş Yer
03 Nisan 2009 İLEM Konferans Salonu
08 Mayıs 2009 İLEM Konferans Salonu