GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

4. İslam İktisadı Atölyesi Açılış Paneli: İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet

Konuşmacı: Halis Yunus Ersöz
Konuşmacı: Murteza Bedir
Konuşmacı: Nihat Erdoğmuş
Konuşmacı: Mahmut Bilen

İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği, İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)’nin birlikte düzenlediği 4. İslam İktisadı Atölyesi 2-3 Nisan 2016 tarihlerinde “İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet” başlığı ile İstanbul’da gerçekleştirilecek. İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek atölyede bu sene değişik boyutları ile sosyal adalet meselesi ele alınacak.

Farklı ülkelerden 12 katılımcının sunum yapacağı atölyede zekat, bankacılık, iş verimliliği, vakıflar, toplumsal yardımlaşma, yönetim, piyasa ekonomisi, faiz gibi sosyal adalet meselesi çerçevesinde sıklıkla gündeme gelen konular tartışılacak. Atölyede mevcut sosyal ve iktisadi adaletsizliklerin sebeplerinin gerçekçi ve derinlikli bir şekilde irdelenmesi ve İslami ilkelere dayalı bir sosyal adalet anlayışının teorik zemininin nasıl oluşturulacağı, hangi alternatif mekanizmaları içereceği ve ne gibi somut çözümler üretilebileceği üzerine kolektif bir çalışma yapılması amaçlanıyor.

Atölye’nin açılışında gerçekleştirilecek panelde Halis Yunus Ersöz, Murteza Bedir, Nihat Erdoğmuş, Mahmut Bilen İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet konusunu ele alacaklar.

Çalıştay oturumlarını takip etmek için ayrıca lütfen islamiceconomy.org/kayit adresinden kayıt olunuz.

Tarih Başlangıç Bitiş Yer
02 Nisan 2016 10:30 İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi