İLEM e-Bülten Nisan 2023 İLEM e-Bülten Nisan 2023

Nisan 2023
İLEM e-Bülten

İhtisas Çalışmaları Bahar 2023 Başlıyor!

İhtisas Çalışmaları Bahar 2023 programı katılımcılarını bekliyor. Farklı disiplinlerden 12 farklı ders/okuma grubu/atölye için başvurular alındı.

Lisansüstü öğrenciler ve lisans eğitimlerinin son aşamalarında olan öğrenciler, 5 hafta süren İhtisas Çalışmaları'nın programlarına katılarak akademik üretimin paydaşı olacak.

Detaylı Bilgi

Düşünürler ve Metinler Bağlamında Adalet Tartışıldı

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi (İSD) kapsamında düzenlenen 4. çalıştay “Klasik Dönem İslam Siyaset Düşüncesinde Adalet: Düşünürler ve Metinler” 29 Nisan Cumartesi günü İLEM’de gerçekleşti. 

Detaylı Bilgi

İhtisas Sunumları: İslam Dünyasında Çeviri Faaliyetleri

İhtisas sunumları kapsamında 7 Nisan 2023 tarihinde Samet Şenel “Telif-Tercümeler Dönemi:ş Beytülhikme’ye Giden Yolda İslâm Dünyasında Çeviri Faaliyetleri” üzerine konuştu.

Detaylı Bilgi

Memlük Entelektüel Tarihine Giriş - I Çıktı!

Büşra Sıdıka Kaya editörlüğünde hazırlanan "Memlük Entelektüel Tarihine Giriş - I" kitabımız raflarda!

Detaylı Bilgi

İLEM’den Kurumsal Ziyaretler

İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Taha Eğri, Yönetim Kurulu Üyesi M. Hüseyin Mercan ve Genel Sekreter Yusuf Temizcan 4-5 Nisan tarihlerinde Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.

Detaylı Bilgi

FATAP Sempozyumu Gerçekleşti

İslam Düşüncesinde Fiziksel Açıklama Teorileri Araştırma Programı (FATAP) kapsamında "Bilimsel Merak ve Fiziksel Gerçeklik" sempozyumu tüm oturumları ile 15-16 Nisan 2023'de İLEM TV'de canlı yayınlandı.

Detaylı Bilgi

Nazariyat Dergisi'nden Yazı Çağrısı

Nazariyat Ali Kuşçu Özel Sayısı için yazı çağrısına çıktı. Makale gönderimi için son tarih 30 Ocak 2024 olarak duyruldu.

Detaylı Bilgi

Sanal Alamet 16 Yayımlandı

Dergi tanıtımlarından kitap önerilerine, film tavsiyelerinden gezilebilecek sergi ve mekanlara kadar zengin bir içerik sunan Sanal Alamet dergisinin 16. sayısına İLEM Blog’dan ulaşılabilir.

Detaylı Bilgi

İLEM TV'de Yayında!

Özgürlük Çalıştayı

13-14 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen; Özgürlük Çalıştayı tüm oturumları ile İLEM TV'den takip edilebilir.

Detaylı Bilgi

Beden ve Şehir İlişkisi

İSD Konfersları kapsamında 17 Ocak 2023 tarihinde düzenlenen "İslam Siyaset Düşüncesinde Beden-Şehir İlişkisi" konferansı İLEM TV'de yayınlandı.

Detaylı Bilgi

Dijital Toplum

17 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen “Çağdaş Düzeni Anlamak: Dijital Toplum” başlıklı sunum İLEM TV'den izlenebilir.

Detaylı Bilgi