GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

BAĞIŞ E-BÜLTEN

İnsan Tanımları Çalıştayı - II

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve İlim Kültür Eğitim Derneği (İLKE) tarafından düzenlenecek olan İnsan Tanımları Çalıştayları, “insan üzerine düşünülmüş şeyleri” yeniden düşünmeye ve bu sayede içerisinde ürün verdiğimiz felsefî-bilimsel paradigmalar ile içinde yaşadığımız toplumsal ve politik yapıların “temeller”ini tartışmaya açmaya davet ediyor.

Bu amaca uygun olarak, ilki Klasik İslam Düşüncesinde İnsan Tanımları başlığı ile Kütahya’da gerçekleştirilen İnsan Tanımları Çalıştayları dizisinin ikincisi, Çağdaş Düşüncede İnsan Tanımları başlığı ile 18 Mart Cumartesi 2017'de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Çağdaş Düşüncede İnsan 
İnsanın kendisi üzerine düşünme faaliyeti, cins bakımından ortak olduğu başka türlerden onu ayırt eden katlanmış bilinç yapısının yegâne tezahürü olmakla kalmaz; aynı zamanda varlık, bilgi, değer ve estetik gibi alanlarda üretilen felsefî ve bilimsel birikimin bizzat ön koşulunu oluşturur. Bu bakımdan, denilebilir ki insanın farklı varlık alanlarına dair idrakini yönlendiren şey, kendisini nasıl idrak ettiğidir. Dolayısıyla “İnsan nedir?” sorusuna verilen cevapların, felsefenin varlık ve bilgi gibi disiplinleriyle ilgili meselelerin yanısıra, tıp etiği, insan hakları, erdem sorunu, ahlakın temeli, toplumsal ve politik yapıların kuruluşu ve yapıya mensup olanlar arasındaki ilişkiler gibi birçok farklı konuda alınan tutumları tayin ettiği görülür.

Çalıştay programı için tıklayınız

 

Tarih Başlangıç Bitiş Yer
18 Mart 2017 09:00 İlmi Etüdler Derneği