İLEM e-Bülten Ekim 2023 

2023 – 2024 Dönemi İLEM Açılış Konferansı Gerçekleşti!

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) geleneğini sürdürerek 2023-2024 faaliyet dönemini düzenlenen Açılış Konferansı programıyla karşıladı.14 Ekim Cumartesi günü saat 16:30’da Üsküdar Gençlik Merkezi’'nde gerçekleşen program İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Taha Eğri ve İLKE Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Erdoğmuş’un selamlama konuşmaları ile başladı.

Detaylı Bilgi

İslam Siyaset Düşüncesinde Ekoller Çalıştayı Gerçekleşti

“İslam Siyaset Düşüncesinde Ekoller Çalıştayı” 28 Ekim Cumartesi günü İLEM’de gerçekleşti.
Çalıştayda İslam düşüncesinde oluşan ekoller, siyaset perspektifinden ele alınırken ekollerin siyasi pratikleri, siyasetin esas meselelerine olan yaklaşımları, siyasetin meşruiyeti ile ilgili fikirleri ve siyasi fikir olarak mezheplerin mahiyeti incelendi.

Detaylı Bilgi

İlem Blog'da Ekim Ayı

Habip Genç’in "Bir Milletin Ufku:Dil" başlıklı yazısı İlem Blog’da yayınlandı.

Detaylı Bilgi

İsrail’in Gazze’de Gerçekleştirdiği Soykırıma Dair Açıklama

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yöneticileri ve mensupları olarak bizler, Tel Aviv yönetiminin 07 Ekim’den bu yana Gazze’de gerçekleştirdiği ve daha önce insanlık tarihinde benzerine az rastlanır cinsten sistematik ve çok boyutlu soykırımını şiddetle kınıyoruz. İşgal yönetiminin hukukilikten ve meşruiyetten yoksun eylemlerini lanetliyoruz.İşgale karşı direnişin meşruiyetini sorgulayan tüm odakları kınadığımızı beyan ederek Filistinlilerin haklı direnişini işgal sona erene ve bağımsız Filistin Devleti kurulana dek tüm kalbimizle destekleyeceğimizi ilan ediyoruz.

Detaylı Bilgi

"Siyasi ve Hukuki Yönleriyle Filistin Meselesi" Paneli Gerçekleşti

İlmi Etüdler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taha Eğri moderatörlüğünde, M. Hüseyin Mercan'ın konunun siyasi boyutunu, Ali Osman Karaoğlu'nun ise hukuki yönünü ele aldığı bir panel gerçekleştirildi. 

Detaylı Bilgi