Temmuz 2020

İLEM Bülten

Taşköprülüzâde Serisinde Yeni Kitaplar

Üç Ciltlik Taşköprülüzâde serisinin ilk kitabı olan “Taşköprülüzâde’de Bilgi, Bilim ve Varlık”, İhsan Fazlıoğlu ve İbrahim Halil Üçer editörlüğünde, kitaplıklardaki yerini almıştı. Serinin ikinci kitabı olan “Taşköprülüzâde’de Dil, Ahlak ve Siyaset” kitabının yakında çıkacağı duyurusu da İLEM sosyal medya hesaplarından takipçilerle paylaşıldı.

Detaylı Bilgi

5. Yaz Akademisi Tamamlandı

İstanbul’daki lisans öğrencilerine yönelik eğitim programları düzenleyen İLEM, İstanbul’dan Anadolu’ya ilim ve hikmet köprüsü olma gayesiyle hayata geçirdiği Yaz Akademisinin beşincisini gerçekleştirdi. Program, geçmiş yıllarda İstanbul’da yapılıyorken bu sene koronavirüs salgını sebebiyle, online olarak, Anadolu’nun farklı şehirlerinden katılım gösteren lisans 3.ve 4. sınıfa devam eden 83 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

İLEM Yayınları Basında

Mart ayında okurları ile buluşan 3 ciltlik Taşköprülüzâde serisinin ilk cildi olan “Taşköprülüzâde’de Bilgi, Bilim ve Varlık” isimli kitap ilgiyle karşılandı. Ayşe Rümeysa Yavaş marmarailahiyat.com sitesinde ve Sacide Ataş Yeni Şafak Kitap ekinde okurlar için kitabı tanıtan yazılar kaleme aldı. İlgili haber ve yazı detaylı bilgide.

Detaylı Bilgi

Nazariyat'ın 6.1 İngilizce Sayısı Yayımlandı

DOAJ, Index Copernicus ve Ebsco gibi indexlerde taranan hakemli dergi Nazariyat'ın İngilizce 6.1. sayısı yayınlandı. Dergi 5 makale ve 4 değerlendirme ile çıktı ve erişime açık olarak nazariyat.org adresinde okuyucularla paylaşıldı.

Detaylı Bilgi

Sözlü Tarih Görüşmeleri Podcast’te

İslamcı Dergiler Projesi (İDP) kapsamında 46 sözlü tarih görüşmesi yapıldı. Yapılan görüşmelerde Rasim Özdenören, Ali Haydar Haksal, Ali Ural, Şule Yüksel Şenler gibi zamanının tanığı birçok yazar, editör ve yayıncı yer aldı. Proje kapsamında yapılan bu çalışmalar artık İLEM Podcast hesaplarında da yayında.

Detaylı Bilgi

Hüseyin Su TYH'de

Türkiye’de Yayıncılığın Hafızası’nda (TYH) Hüseyin Su ile gerçekleştirilen görüşme yayınlandı. Proje bağlamında Hüseyin Su ile edebiyat yayıncılığı, Edebiyat Dergisi ve Hece Yayınları konuşuldu.

Detaylı Bilgi

İLEM Blog'dan Yeni Yazılar!

İLEM Blog'da "Durağanlaşma" dosyası genişlemeye devam ediyor. Bu ay ki yeni yayınlanan yazılarımıza ek olarak Hattat Süleyman Berk misafirimiz oldu. Yayınlanan yazılar ve Hattat Süleyman Berk ile yaptığımız röportaja İLEM Blog sitesinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi