Şubat 2020

İLEM Bülten

Medeniyet Havzalarında Tarih ve Tarihçilik Çalıştaylarının İlki Gerçekleşti

İLEM İhtisas Tarih Çalışma Grubu’nun organize ettiği Medeniyet Havzalarında tarih ve tarihçilik temalı çalıştayların ilki İran Havzası başlığı ile İLEM’de gerçekleşti. Abdulkadir Macit, Serhan Afacan, Şefaatin Deniz’in yürütücülüğünde gerçekleşen bu program 4 oturumda gün boyu sürdü. İran havzasında hükümdarlık süren İslam Öncesi ve İslami dönemi hanedanlıklarda veya devletlerde yazılan bütün tarihi hafıza gün yüzüne çıkarılarak, tarih kaynakları bölümleri, muhtevası ve ayırt edici özellikleri gibi teknik esasları itibariyle ele alındı. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Detaylı Bilgi

İLEM Başkanı Geleceğin Türkiyesini Anlattı

İLKE Vakfı’nın Geleceğin Türkiyesi Projesi kapsamında hazırladığı beşinci rapor olan Geleceğin Türkiyesinde Dış Politika, 25 Şubat Salı günü saat 10.00’da Şişli Grand Cevahir Hotel’de kamuoyuna sunuldu. Çatı kuruluşumuz İlim Kültür Eğitim Vakfı (İLKE) tarafından 2018 yılında başlatılan ve 8 serilik bir rapor silsilesini oluşturan Geleceğin Türkiyesi Projesi, Türkiye’nin kritik meselelerine dair vizyoner önerilere imza atıyor.

Detaylı Bilgi

İLEM'de Kutbuddin Râzî Konuşuldu!

“Nazariyat Konuşmaları”nın ikincisi 14 Şubat 2020 Cuma akşamı İhsan Fazlıoğlu’nun moderatörlüğünde, Ömer Türker’in “Kutbuddin Râzî'yi Konumlandırmak: İslam Felsefe Geleneğinde Kutbuddin Râzî'nin Yeri” başlığı ile yapıldı.Yoğun bir katılımın olduğu sunumda İbrahim Halil Üçer, Cüneyd Kaya başta olmak üzere pek çok akademisyen ve felsefe, ilahiyat başta olmak üzere çeşitli alanlardan yüksek lisans ve doktora öğrencileri müzakereye eşlik ettiler.

Detaylı Bilgi

İsrail - Filistin Sorunu

28 Şubat Cuma günü Berdal Aral'ın katılımıyla İLEM Sunumları'nın 164.sü gerçekleşti. Aral, Filistin sorununun tarihsel arka planını anlattıktan sonra Filistinlilerin self-determinasyon hakkının nasıl görmezden gelindiğini ve ABD’nin yardımları ile İsrail yayılmacılığına nasıl göz yumulduğunu aktarmakta ve küresel tahakküm düzeninin ırkçı ve sömürgeci bir devlet olan İsrail eliyle Filistin’de nasıl rol oynadığını gözler önüne serdi.

Detaylı Bilgi

Milli Görüş Hareketi'nin Laiklik Anlayışı

"Yeni Araştırmalar Yeni Bakışlar" seminer dizisinin 5.sinde Hüseyin Arslan, 1969 yılında siyasi hayata adım atan Milli Görüş Hareketi'nin Laiklik anlayışını ele aldı.

Detaylı Bilgi

Yeni Baskı Yayında!

Hümeyra Özturan'ın İslam Ahlak Felsefesi Temel Problemleri kitabının 2. baskısı çıktı. Ahlâk felsefesine dair kaleme alınmış eserleri yedi temel mesele üzerinden okuma girişimi olan bu çalışma, ahlâk felsefesini problematik olarak gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.

Detaylı Bilgi

Faaliyet Raporu Çıktı!

İLEM'in 2019 yılı boyunca yaptığı çalışmalar raporlarak dijital ve matbu olarak okuyucalarla buluştu.

Detaylı Bilgi