Şubat 2019

İLEM Bülten

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi Tanıtıldı

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), İslam Siyaset Düşüncesi (İSD) Katalog Projesi ve İslam Siyaset Düşüncesi Kitabı Tanıtım Toplantısı gerçekleştirdi. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Raşit Küçük Salonu’nda projenin önemi, kataloğun ve kitabın literatüre katkıları ele alındı. 23 Şubat Cumartesi günü gerçekleşen programda İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güder, İlim Kültür Eğitim Derneği (İLKE) Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar, İSD Katalog Projesi yürütücüleri Hızır Murat Köse ve Özgür Kavak’ın yer aldığı bir panel düzenlendi.

Detaylı Bilgi

İhtisas 2019 Bahar Başvuruları Sona Erdi

Sekiz yıldır sürdürdüğümüz İLEM İhtisas programının bu dönem başvuruları sona erdi.Geçen sekiz yılda açtığımız iki yüzü aşkın programda onlarca hocamız yürüttükleri dersler, okuma grupları ve atölyeler ile bini aşkın genç ilim yolcusuna yön verdiler. Atölyelerimizin ürünleri, telif eserler olarak yayınlandı. Bu dönem de, İLEM İhtisas bünyesinde seçkin hocalarımız, özgün programlar ile lisansüstü eğitim alan genç ilim yolcuları için ufuk açıcı, birikim oluşturucu ve ürüne dönük bir dönem sunacaklar.

Detaylı Bilgi

Dönem Arası Kampı Gerçekleşti

İLEM Eğitim Programına devam eden öğrenciler, dönem arası kampında bir araya gelerek dönemin yorgunluğunu attı. Kadın öğrenciler, 30 Ocak- 3 Şubat tarihleri arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Manisa/Kırkağaç Şehzadeler Gençlik Kampı’nda, erkek öğrenciler ise 8 - 10 Şubat tarihleri İlim Yayma Cemiyeti’nin Afyonkarahisar’da bulunan Ahmet Karahisari Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda kamplarını gerçekleştirdiler.

Detaylı Bilgi

"Beğeniler" Çıktı

Bu kitap, İLEM İhtisas Toplum Çalışma Grubu’nun 2016 Bahar döneminde gerçekleştirdiği seminer dizisinden derlenen altı yazıdan oluşuyor. Yazılar ağırlıklı olarak gündelik hayatta yaşanan toplumsal değişimi beğeniler üzerinden tartışıyor. Ülkemizde yeni yeni gündeme gelen beğeni sosyolojisi alanına temel bir katkı olacak bu eserin yeni tartışmaların zemini olması amaçlanmaktadır.

Detaylı Bilgi

insan & toplum 9. Cilt 1. Sayı Yayımlandı

insan & toplum, 2011 yılından bu yana İlmi Etüdler Derneği tarafından yayımlanan ve alanında önemli atıf indekslerince taranan hakemli bir dergidir. Dergimizin yola çıkış gayesi ise medeniyetimizin yitiği hikmete erişmektir. Bu minvalde dergimizin gördüğü ilgi bizi heyecanlandırmakta ve bu gayeye ulaşma noktasında ümitlendirmektedir.

Detaylı Bilgi

"İnsanı Yeniden Düşünmek" Çıktı

Lütfi Sunar ve Latif Karagöz editörlüğünde yayımlanan bu kitap; ağırlıklı olarak insanın mahiyetine dair, modern Batı düşüncesindeki tartışmaları ele almakta; çeşitli ilmi disiplinlerin oluşumunda ve dönüşümünde bu alanlardaki farklı insan tanımlarının etkisini değerlendirmektedir.

Detaylı Bilgi