Nisan 2021

İLEM Bülten

10. TLÇK İçin Başvurular Başladı!

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yürütücülüğünde 3-6 Kasım 2021 tarihlerinde Konya'da gerçekleşecek olan 10. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK) Necmettin Erbakan Üniversitesi ev sahipliğinde; Konya Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hazırlıklara başlandı. Lisansüstü çalışmalar yapan araştırmacıların katılabileceği kongrede bu yıl 16 ana başlık ve 85 alt başlık yer alacak.

Detaylı Bilgi

Koleksiyon Çalışmalarında Yöntem Arayışları: Cârullah Efendi Kütüphanesi

“Osmanlı Kitap Kültürü: Carullah Efendi Kütüphanesi ve Derkenar Notları” eserinin gözden geçirilmiş ve genişletilmiş ikinci baskısı 30 Nisan Cuma günü Youtube canlı yayınında "Koleksiyon Çalışmalarında Yöntem Arayışları: Cârullah Efendi Kütüphanesi" adlı panelde ilgililerle buluştu.

Detaylı Bilgi

İSD Seminerlerinin Üçüncüsü Yapıldı

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi kapsamında gerçekleşen seminerlerinin üçüncü programında Ovamir Anjum tarafından “Politics, Law and Community: Taymiyyan Moment” başlıklı bir konuşma bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmaya İLEM TV üzerinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi

Türkiye’de Yayıncılığın Hafızası Projesi Tamamlandı

İLEM yürütücülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleşen Türkiye'de Yayıncılığın Hafızası Projesi (TYH) 22 farklı isimle yapılan sözlü tarih görüşmeleri, atölye ve bir kitap yayını ile sona erdi.

Detaylı Bilgi

Eğitim Programı 20. Dönem Mezunlarını Vermeye Hazırlanıyor

2002’den bu yana kesintisiz gerçekleştirilen İLEM Eğitim Programı’nın 2020 – 2021 dönemini tamamlandı. Dursun Çiçek’in “Türkünün Ötesi” başlıklı Kapanış Konferansı ve mezuniyet programı 8 Mayıs tarihinde, saat 15.00'de İLEM TV'de olacak.

Detaylı Bilgi

İLEM 2. Yazı Kampı Gerçekleşti!

İLEM'in ikincisini düzenlediği Yazı Kampı; 6, 7 ve 8 Nisan tarihlerinde 9 konuşmacının katılımıyla 7 oturumda tamamlandı. Çevirim içi olarak gerçekleşen programda “Neyi/Nasıl Yazmalıyım?” teması etrafında bir araya gelindi.

Detaylı Bilgi

Nazariyat 7/1 Çıktı!

Nazariyat Dergisi'nin 6 makale ve 4 kitap değerlendirmesinden oluşan yeni sayısı yayımlandı.

Detaylı Bilgi