Nisan 2020

İLEM Bülten

TYH AÇILDI!

2019'dan itibaren üzerinde çalışılan TYH meyvesini vermeye başladı. Sözlü tarih çalışmaları içinde bir ilk olan Türkiye’de Yayıncılığın Hafızası Projesi’nin amacı Türkiye’de yayıncılık tarihinin bir dönemine kişisel hafıza ve anlatı üzerinden ışık tutmaktır. Bu proje, incelenecek tarihi periyod için bir tanıklık arşivi oluşturmanın yanı sıra mevcut yazılı kaynaklara yeni öyküler ve perspektifler katacak.

Detaylı Bilgi

İLEM TV'de Ramazan Okumaları Başladı!

Ramazan bereketi ile başlayan "Ramazan Okumaları" her akşam saat 22:00'da İLEM TV Youtube kanalında canlı olarak seyirci ile buluştu. Ramazan boyunca devam edecek okumalar Ömer Türker'in ardından Eşref Altaş, İbrahim Halil Üçer, Tahsin Görgün, Tahsin Görgün ve İhsan Fazlıoğlu ile gerçekleştirilecek.

Detaylı Bilgi

Gelecek Yüzyılda Tarih Metafiziğine Ne Olacak?

Ayhan Bıçak'ın sunumuyla gerçekleşen Tarih Dizi Seminerlerin ilki, "Gelecek Yüzyılda Tarih Metafiziği" İLEM TVde canlı olarak yayınlandı. Bu sunumda amaçlanan, 20. yüzyılda gerçekleşen büyük bilgi birikiminin neden olduğu dönüşümlerin 21. yüzyılda hangi sonuçları ortaya çıkaracağı üzerine kuramsal bir temellendirme yapmak oldu.

Detaylı Bilgi

Toplum Dizi Seminerleri Başladı!

"İLEM İhtisas" olarak yeni bir dizi seminere başlandı. İlki gerçekleşen bu seminerde Hasan Baran Fırat, mekânın çok duyulu doğasının görselliğe indirgenemeyeceğine yönelik yeni yaklaşımlardan yola çıkarak duyusal tarih odaklı tarihi mekân incelemelerine odaklandı.

Detaylı Bilgi

Ramazan'da Bir Ayet

İlk konuğun Uludağ İlahiyat Fakültesi Dekanı Bilal Kemikli olduğu "Ramazan’da Bir Ayet" başlıklı yeni çalışmada, Ramazan boyunca değerli isimlerden bir ayet dinlenecek ve ilgili ayete dair duygu, düşünce veya hatıralarından istifade edilecek. Yapılan çalışmalar İLEM TV'de yayınlanacak.

Detaylı Bilgi

Evde Kal Dergi Oku!

Türkçe ve İngilizce dillerinde uluslararası hakemli bir dergi olarak yayımlanan ve birçok ulusal ve uluslararası indeks tarafından taranan Nazariyat’ın yeni sayısI araştırmacıların ilgisine sunuldu. Bu sayı beş makale, dört kitap değerlendirmesinden oluşuyor. Üstelik online olarak da erişilebilir!

Detaylı Bilgi

Koronavirüs Bizi Evlerimize Döndürdü Peki Ya Kalbimize?

İLEM Blog yeni dosya konusu "Durağanlaşma" ile okurları ile buluştu. Durağanlaşma dosyasıyla ilgili yazı ve röportajlara İLEM Blog sitesi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi