Mayıs 2021

İLEM Bülten

İLEM’den Yepyeni Bir Yapılanma: Çalışma Merkezleri

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), İhtisas Komisyonu bünyesinde gerçekleşen faaliyetlerine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Felsefe-Bilim, Siyaset, Tarih ve Toplum başlıklarında 4 farklı çalışma merkezini kamuoyuna duyuruyor.

Detaylı Bilgi

İLEM Siyaset Çalışmaları Merkezi’nden Kudüs Paneli

İsrail’in Filistin topraklarında gerçekleştirdiği işgalin ele alındığı “İşgal Altındaki Kudüs’te Neler Oluyor?” paneli 12 Mayıs Çarşamba günü İLEM TV'de izleyicilerle buluştu. Çalışma Merkezlerinin ilk faaliyeti olan programın moderatörlüğünü Süleyman Güder yaparken Ali Osman Karaoğlu, Hüseyin Önal, M. Hüseyin Mercan ve Adem Yenihayat birer sunum gerçekleştirdiler.

Detaylı Bilgi

İnsan & Toplum Seminerleri Başladı

İLEM, uluslararası hakemli dergisi İnsan & Toplum’un 10. yılına özel yeni bir seminer dizisi düzenledi. Her ay alanında yetkin bir akademisyenin araştırmasını sunacağı seminer dizisinin ilkinde Dr. Öğr. Üyesi Öner Buçukcu "Devletler Sistemini Yeniden Düşünmek: Klasik Vestfalyan Devletten Neovestfalyan Devlete" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Detaylı Bilgi

ILEM Istanbul Talks Serisi Devam Ediyor

İLEM'in Nisan ayında başlattığı ILEM Istanbul Talks’ın ikinci konuğu Andrew F. March oldu. “The Rule of the People and Islamic Thought” başlığıyla düzenlenen konuşma Oğuzhan Göksel moderatörlüğünde gerçekleşti.

Detaylı Bilgi

İLEM Yayınları’ndan İki Yeni Eser

İLEM Yayınları, mayıs ayında da yeni eserler kazandırmaya devam ediyor. Bu ay raflarda yerini alan yeni eserler editörlüğünü Mustakim Arıcı ve Mehmet Arıkan’ın yaptığı “Taşköprülüzâdeler ve İsâmüddin Ahmed Efendi” ile Yusuf İzzettin Aktaş’ın kaleme aldığı “II. Meşrutiyet Devrinde İslam Felsefesi Dersleri” oldu.

Detaylı Bilgi