Mayıs 2020

İLEM Bülten

İLEM 19. Dönem Mezunlarını Verdi

İLEM Eğitim Programı 2019-2020 Kapanış Paneli ve Mezuniyet Programını 17 Mayıs 2020 Pazar günü saat 14.00’te online ortamda gerçekleştirdi. Her sene önemli isimlerin katılımıyla özel mekanlarda gerçekleştirilen program Covid-19 sebebiyle canlı yayın olarak yapıldı. Program, şimdiye kadar İLEM'de başkanlık yapan değerli hocalarımızdan Lütfi Sunar, Yusuf Alpaydın, Süleyman Güder'in katılımı ve Abdulkadir Macit'in moderatörlüğünde “Sivil Akademi Perspektifinden Özerk Bir Bilim Düşüncesinin İmkânı” başlıklı oturum ile gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

Ramazan Okumaları Tamamlandı

İlmi Etüdler Derneği yenilenen YouTube adresi İLEM TV aracılığıyla canlı olarak gerçekleştirdiği “Ramazan Okumaları” Ramazan’ın manevi iklimini ilimle buluşturdu. Ramazan ayı boyunca her akşam 22:00’da izleyiciyle buluşan “Ramazan Okumaları” çalışması büyük bir ilgiyle karşılandı.

Detaylı Bilgi

Ramazan'da Bir Ayet Çok Sevildi

İLEM TV'de "Ramazan'da Bir Ayet" kapsamında Ayhan Çitil, Mahmut Hakkı Akın, Teyfur Erdoğdu, Hamdi Çilingir, Dursun Ali Tökel, Ömer Türker, Abdulkadir Macit, Arife Gümüş, Tahsin Görgün, Bilal Kemiksiz'in dimağında yer edinmiş ayetleri ve bu ayetlere dair duygu ve düşüncelerini izleyicilere aktardılar. İzleyiciler tarafından ilgiyle takip edilen çalışma başta Youtube olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

Detaylı Bilgi

Covid-19 Dosyası Yeni Katkılarla Devam Ediyor

İlmi Etüdler Derneği olarak içinden geçtiğimiz salgın günlerini anlamak ve derinlikli bir gelecek vizyonu sunmak adına hazırladığımız Covid-19 soruşturma dosyasında 8 özel yazı yayınladık. Yeni çalışmalar sunmaya devam edeceğiz.

Detaylı Bilgi

Tarih ve Toplum Dizi Seminerleri İLEMTV'de

İhtisas Komisyonumuzdan Tarih ve Toplum çalışma grupları 8 farklı dizi semineri canlı yayınla İLEM TV’de izleyicilerle buluşturdu.

Detaylı Bilgi

Taşköprülüzade Serisi Başladı!

İLEM Yayınları, büyük Osmanlı düşünürü Taşköprülüzâde'yle ilgili üç önemli kitabı okurla buluşturuyor. Serinin ilk kitabı "Taşköprülüzâde'de Bilgi, Bilim ve Varlık" İhsan Fazlıoğlu ve İbrahim Halil Üçer editörlüğünde çıktı.

Detaylı Bilgi

İLEM Blog'da Durağanlaşma Dosyasında Karantina Gündemi

İLEM Blog yeni dosya konusu olan "Durağanlaşma"da gündemi Covid-19 üzerinden takip ediyor. Daha çok İLEM öğrencilerinin katkılarıyla oluşan serilerde bu ay yer alan yazılar: Hamide Değer'den "Karantina ve Kamusal Alan" ve Tuğçe İsabetli'den "İnsanlığın Aczi".

Detaylı Bilgi

TYH ile Geçmişe Yolculuk Devam Ediyor

İLEM'in Kültür Bakanlığı’nın da desteği ile gerçekleştirdiği "Türkiye’de Yayıncılığın Hafızası" (TYH) Projesi, yayıncılık tarihimize ışık tutmaya bu ay da 3 önemli isimle devam ediyor. Ömer Ziya Belviranlı, Mehmet Nuri (Fırıncı) Güleç ve Abdullah Sert'in röportajları Youtube üzerinden İLEM TV'de izleyici ile paylaşıldı.

Detaylı Bilgi