Mayıs 2019

İLEM Bülten

İLEM Eğitim Programı 18. Dönem Mezunlarını Verdi

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) Eğitim Programı 2018-2019 Kapanış Konferansı ve Mezuniyet Programı gerçekleşti. Marmara İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Raşit Küçük Konferans Salonunda, 4 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilen programla İLEM 18. Dönem mezunlarını uğurladı.

Detaylı Bilgi

6. IISS’ye 60 Farklı Ülkeden 437 Başvuru

Uluslararası İLEM Yaz Okulu (Intenational ILEM Summer School) İslam dünyasının sorunlarını dert edinen ve bu alanda araştırmalar yapan farklı coğrafyalardan genç araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getirerek ortak bir paylaşım zemini oluşturmayı amaçlıyor. 6. International ILEM Summer School’un (6. IISS) bu yılki ana teması Transnational Islam and Challenges of Being Muslim Ummah olarak belirlendi. Başvurular 20 Mayıs tarihinde sona erdi.

Detaylı Bilgi

4. Yaz Akademisi Başvuruları Sona Erdi

İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM) İstanbul dışında lisans eğitimlerine devam eden öğrencilere yönelik düzenlediği 4. İLEM Yaz Akademisi’nin başvuruları sona erdi.Anadolu’da lisans eğitimlerine devam eden öğrenciler için düzenlediği 4. İLEM Yaz Akademisi’nin başvuruları sona erdi. 15 -21 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan programa 62 üniversiteden, 48 farklı bölümden 327 kişi başvuru yaptı. Programa kabul alanların ilanı 15 Haziran’da başvuru yapan kişilere e-posta olarak bildirilecek.

Detaylı Bilgi

1980 Sonrası İslamcılık Düşüncesi 4 Ciltte Toplandı

1908’den günümüze İslamcılığın yüz yıllık seyrini birincil kaynaklar etrafında incelemeyi hedefleyen İslamcı Dergiler Projesi’nin bir meyvesi ve bütünün tamamlayıcısı olarak “‘Bir Başka Hayata Karşı’: 1980 Sonrası İslamcı Dergilerde Meseleler, Kavramlar ve İsimler” kitabı çıktı.

Detaylı Bilgi

insan & toplum'un 9. cilt 2. Sayısı Yayımlandı

insan & toplum, 2011 yılından bu yana İlmi Etüdler Derneği tarafından yayımlanan ve alanında önemli atıf indekslerince taranan hakemli bir dergidir. Dergimizin yola çıkış gayesi ise medeniyetimizin yitiği hikmete erişmektir. Bu minvalde dergimizin gördüğü ilgi bizi heyecanlandırmakta ve bu gayeye ulaşma noktasında ümitlendirmektedir. insan & toplum'un 9. cilt 2. sayısı 5 yeni makale ve 8 yeni değerlendirme yazısıyla yayımlandı.

Detaylı Bilgi

Nazariyat'ın 10. Sayısı Çıktı

Nazariyat’ın 10. sayısı (5/1) sayısı dört makale, bir araştırma notu ve altı kitap değerlendirmesinden oluşuyor. Bu sayıdan itibaren, önceki sayılar da dahil olmak üzere Nazariyat'ta yer alan tüm yazılara ücretsiz bir şekilde ulaşabilir, indirerek okuyabilirsiniz.

Detaylı Bilgi