Kasım 2019

İLEM Bülten

48 farklı ülkeden 108 Akademisyen Trabzon'da Buluştu

5. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi, İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğiyle Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ev sahipliğinde Trabzon’da gerçekleşti.İki gün süren kongrede sosyal bilimler alanında 16 farklı disiplinden 20 oturum düzenlendi. 48 farklı ülkeden Türkiye’ye gelen 108 araştırmacı program boyunca hem bildirilerini sundu hem de yaptıkları araştırmalar ile ilgili istişarelerde bulunma fırsatı yakaladı.

Detaylı Bilgi

Temel Meseleler ve Kavramlar: Islah Çalıştayı Gerçekleştirildi

Temel Meseleler ve Kavramlar serlevhalı düzenlenen çalıştayların ilki gerçekleşti. Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Doç. Dr. Özgür Kavak ve Doç. Dr. Murat Kayacan’ın sunumları ile başlayan Temel Meseleler ve Kavramlar: Islah çalıştayında alanın uzman isimleriyle birlikte lisansüstü seviyesinde çalışmalarını sürdüren akademisyenler bir araya geldi.

Detaylı Bilgi

Kültür ve Medeniyet Gezisi İznik’te Gerçekleşti

İLEM Eğitim Programı’nın her yıl düzenlemiş olduğu kültür ve medeniyet gezilerinin bu yılki durağı İznik oldu. 24 Kasım Pazar günü gerçekleştirdiğimiz geziye kademe danışmanları, mensuplar ve öğrencilerle birlikte 120 kişi katılım sağladı.

Detaylı Bilgi

İDP’de Yeni Araştırmalar Yeni Bakışlar Seminerleri Devam Ediyor

Seminer dizisinin bu programında Talha Köseoğlu "İslamcılar ve Devlet: Türkiye’de Devlet, Demokrasi ve Sivil Toplum Tartışmalarının Değişen Seyri" sunumunu yaptı.

Detaylı Bilgi

İLEM Sunumları 158

İLEM Sunumlarının 158'incisinde Ahmet Faruk Çağlar "Hazza Karşı Yaşam" başlıklı sunumu yaptı.

Detaylı Bilgi

Tarihçi & Sanatı 6

Tarihçi & Sanatı 6'da Serhan Afacan moderatörlüğünde Şefaattin Deniz'i dinledik. 16. Yüzyılın başında Akkoyunlu Devleti’nin payitahtı Tebriz’de kurulmuş olan Safeviler ve onların saray tarihçilerinin gözünden Osmanlıların nasıl göründükleri ve algılandıkları üzerine tartışıldı.

Detaylı Bilgi