Haziran 2021

İLEM Bülten

İLEM’in 20. Yıl Tanıtım Filmi Yayınlandı

Sahih bir ilim anlayışının ve özgün ilmi yaklaşımların üretilmesine katkı sağlamak üzere 2002 yılından bu yana faaliyetlerine aralıksız şekilde devam eden İLEM, 20. yılına doğru yaklaşırken tüm çalışmalarını kuşatıcı bir şekilde yansıtan bir tanıtım filmi hazırladı. Tanıtım filminde eğitim çalışmalarının yanısıra özellikle uluslararası vizyon, yayınlar, kongreler ve çalışma merkezleri vurgulandı. Film, İLEM TV youtube kanalından ve İLEM’in sosyal medya adreslerinden paylaşıldı.

Detaylı Bilgi

ILEM Istanbul Talks’da Seyyid Hüseyin Nasr Konuk Oldu

ILEM Istanbul Talks'un üçüncü programında dünyanın en etkili Müslüman alimlerden biri olarak kabul edilen Seyyid Hüseyin Nasr ağırlandı. Programın moderatörlüğünü Nurullah Koltaş üstlendi.

Detaylı Bilgi

Bir Taşköprülüzâde Portresi

30 Haziran Çarşamba günü, Taşköprülüzâde’yi konu edinen “XV. ve XVI. Yüzyıllarda Taşköprülüzâde Ailesi” panelini düzenlendi. Panelde moderatör İhsan Fazlıoğlu olurken konuşmacı olarak Abdurrahman Atçıl, Mustakim Arıcı ve Mehmet Arıkan yer aldı.

Detaylı Bilgi

İLEM 6. Yaz Akademisi Başlıyor

2016 yılından bu yana “İstanbul’dan Anadolu’ya İlim Köprüsü” başlığı ile düzenlenen Yaz Akademisinin altıncısı için başvurular ilan edildi.

Detaylı Bilgi

İnsan & Toplum Seminerleri Devam Ediyor

İnsan & Toplum Seminerlerinin ikincisinde, Kamuran Gökdağ "Toplum Kendini Savunur: Biyopolitikanın Covid-19 Çıkmazı, Hayatın Tekilselliği ve Toplumsal Kara Delikler" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Detaylı Bilgi

İLEM’de 2. Mensuplar Şurası Gerçekleşti

İLEM mensuplarını bir araya getiren ve belli gündemler etrafında hasbihal etme imkanı sunan Mensuplar Şurası’nın ikincisi 26 Haziran Cumartesi günü çevrimiçi ortamda gerçekleşti. Programa, İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Macit, Eğitim Komisyonu Başkanı Arife Gümüş, Mensuplar Komisyonu Başkanı Yunus Çolak, İLEM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ahmet Köroğlu, İLEM Genel Sekreteri Yusuf Temizcan ve çok sayıda İLEM mensubu katıldı.

Detaylı Bilgi

Nazariyat Konuşmalarında Yeni Müzakereler

Nazariyat Konuşmalarının üçüncü programı, Mustakim Arıcı'nın kaleme aldığı ve derginin 7 cilt 1. sayısında yayınlanan makalesine dair yapılan müzakere ile yeniden başladı. “Salgın Tarihini Veba Risalelerinden Okumak” başlığıyla ve İhsan Fazlıoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen program 8 Haziran 2021 Salı günü İLEM TV Youtube kanalı üzerinden ilgilileri ile buluştu.

Detaylı Bilgi

İnsan & Toplum 11.2 Çıktı

2011 yılından bu yana İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından yayımlanan ve alanında önemli atıf indekslerince taranan uluslararası hakemli dergisi İnsan & Toplum’un 11. cilt 2. sayısı, 8 yeni makale, 6 kitap değerlendirmesi, 1 değerlendirme makalesi ve 1 editöre mektup ile yayımlandı.

Detaylı Bilgi

İLEM Blog’da Editörler Soruşturması

İLEM kademe öğrencilerinin de destekleriyle içerikler yayınlayan İLEM Blog’da Haziran ayında da yeni yazılar kaleme alındı. Soruşturma köşesinde, “Hayalleri Gerçekleştirenler: Editörler” başlığıyla Kevser Rabia Mumcuoğlu bir dizi röportaj gerçekleştirdi. İki parça olarak yayınlanan röportajda Selahattin Özpalabıyıklar, Doğukan İşler, İslam Dalp, Şener Boztaş, Gökçe Özder, Yusuf Temizcan ve Hamit Kardaş ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

LEEK’ten Yeni Eğitim

14 ve 24 Haziran tarihlerinde Yasin Ramazan Başaran tarafından “Doğruyu Yanlıştan Nasıl Ayırt Ederiz?” başlıklı eğitim yapıldı.

Detaylı Bilgi

TYH Kitabı Çıktı

İLEM’in ses getiren projelerinden biri olan Türkiye’de Yayıncılığın Hafızası (TYH) kapsamında yapılan 22 söyleşi kitaplaştı.

Detaylı Bilgi