Ekim 2019

İLEM Bülten

İLEM Eğitim Yeni Dönem Dersleri Başladı

2019 – 2020 İLEM Eğitim Dönemi, Dr. Yusuf Alpaydın’ın “Erken Modern Dönemde Osmanlı-İslam Bilimi ve Oxford Üniversitesi” başlıklı dersiyle başladı.

Detaylı Bilgi

5. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi 7 Kasım'da Başlıyor

Bu yıl düzenlenecek 5. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi, 07-09 Kasım 2019 tarihleri arasında YTB ile İLEM iş birliğiyle Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ev sahipliğinde Trabzon’da gerçekleştirilecek. Toplam 20 oturumda 108 bildirinin sunulacağı kongreye dünyanın farklı ülkelerinden akademisyenler katılacak.

Detaylı Bilgi

İLEM İhtisas 2019 Güz Dönemi Çalışmaları Başladı

İhtisas Programı 2019 Güz dönemi 14 Ekim’de başladı. Ders, okuma grubu ve atölyelerden oluşan 14 farklı programa 350 başvuru yapıldı. Değerli hocalarımızın gayretleri ve gönüldaşlarımızın emekleriyle vücut bulan 2019 Güz Programımızın, genç ilim insanları için bereketli olmasını niyaz ediyoruz.

Detaylı Bilgi

Nazariyat Konuşmaları’nın İlki Gerçekleşti

Nazariyat Konuşmaları, Nazariyat dergisinden yayımlanan makalelerin kamuoyu tarafından müzakere etmek üzere tertip edildi. İlk program, İbrahim Halil Üçer'in "Özdeşlik ve Temsil Arasında İbn Sina Epistemolojisi" başlıklı sunumuyla Ömer Türker'in moderatörlüğünde gerçekleşti.

Detaylı Bilgi

İDP’de Yeni Araştırmalar Yeni Bakışlar Seminerleri Devam Ediyor

Seminer dizisinin bu programında Hicret K. Toprak Türkiye’de din, devlet ve toplum ilişkilerinin erken Cumhuriyet dönemindeki nüvelerini incelediği sunumunu gerçekleştirdi.

Detaylı Bilgi

9. TLÇK Kocaeli’de Gerçekleştirilecek

Sosyal Bilimler alanında disiplinler arası çalışmaları teşvik etmek, nitelikli ve özgün akademik üretime katkı sağlamak amacıyla İLEM tarafından düzenlenen TLÇK 9. kez başvuru alımına başladı. Kongre bu yıl Kocaeli Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Detaylı Bilgi

İslam Düşünce Tarihi Yazımında Yeni Ufuklar Çalıştayı Gerçekleşti

İbrahim Halil Üçer’in oturum başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya İhsan Fazlıoğlu, Ömer Türker, Eşref Altaş, Hacı Bayram Başer, Ercan Alkan, Taha Boyalık, Hayrettin Nebi Güdekli, Nail Okuyucu ve Mehmet Özturan katıldı. İslam düşünce tarihinin yazımı etrafında şekillenen çalıştayda, yeni imkânlar üzerine müzakerelerde bulunuldu.

Detaylı Bilgi