E-Bülten Kaydı

2013 Gerede Dönem Arası Kampı

İlem'in geleneksel olarak düzenlediği dönem arası kamplarının sonuncusunu geride bıraktık. Bu kampta dönem içi değerlendirme, şehir hayatının stresini atarak; peygamberimizin hayatı hakkında okumalar yapıldı. Hocamız bizlere Hz Peygamber efendimiz hakkında sohbet vererek okumalarımızın pekiştirilmesini sağladı. Açıkcası daha önce kamp tecrübem olmamıştı ve kamp için siyer okunması düşünüldüğünden kampın sıkıcı ve kitap okuyarak biteceği izlenimine kapılmıştık, fakat öyle olmadı.

Çevresel özellikleri ile göle nazır manzarası bulunan iki farklı ev, mescid ve girişteki kulübeden oluşan orman içine konuşlanmış; Sosyal Doku Derneği'ne ait olan bir kamp alanıydı. Evler kendinden bağımsız her türlü ihtiyacı giderecek şekilde dizayn edilmiş, her odada soba mevcuttu. Fakat evlerde dağıtım sistemi mevcut olmasına rağmen suyun evin içindeki depodan taşınarak kullanılması bizi hayal kırıklığına uğratsa da, mescitteki sıcak suyla ihtiyaçlarımızı gidermekteydik.

Kampa vardığımızda bekçi, ilk evin sobasını yakmıştı. İkinci evin sobasını biz yaktıktan sonra namazımızı kılıp etrafı keşfe çıktık. Kısa bir yürüyüşün ardından göle varılıyor ve o muhteşem manzara gözümüze çarpıyor. Daha önce donmuş bir göl görmeyen arkadaşlarımız için çok güzel bir manzara oldu. Arkadaşlarımız gölün donmasını fırsat bilip gölün üzerinde kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra evlerimize döndük. Ustamızın yaptığı akşam yemeklerini yedikten sonra herkes mescide toplandı. Namazlarımız kıldık ve harlı yanan sobayı merkeze alarak çok güzel bir tanışma halkası oluşturduk. Öncelikle herkes kendini tanıtmaya başladı. İLEM'in samimiyetin ve kardeşliğin merkezi olduğunu bu tanışma halkasından anladık. Arkadaşlar kendinden bahsederken sanki aile bireyleriyle konuşuyorlarmış gibi samimiyetle ve istekle anılarını anlatıyorlar ve kendilerini tanıtıyorlardı. Buradaki samimiyet ve yakınlık gerçekten beni çok etkiledi ve bu durum ikinci günde de devam etti.

İkinci akşam İstanbul'dan hocamız gelerek bizlerin yapmış olduğu okumaları pekiştirici bir sohbet gerçekleştirdi. Akşamın ilerleyen saatlerinde İran yapımı güzel bir filmle son buldu.

Kamp boyunca çaydanlıkla sürekli kaynadı, mescidi tam anlamıyla kullandık, ibadetlerimizi ve sohbetlerimizi burada gerçekleştirdik. Kampın merkezi mescid olmuştu adeta. İkramlar bol, yemekler çok güzel daha nice kamplar umut ediyoruz İLEM.

Değerlendiren: Mervan Selçuk

2011 Aladağlar Dönem Arası Kampı

Erkek öğrencilerimizin katıldığı Bolu kampı, Bolu Aladağlar'da Senabil Vakfı'nın kamp alanında gerçekleşti. Nedvi'nin 'Rahmet Peygamberi' adlı siyerinin okunduğu kampta çeşitli sosyal aktivitelerin yanında Vahdettin Işık, 'İslamcılık Bağlamında Türk Modernleşmesi' başlıklı bir seminer sundu.

Bayan öğrencilerimize yönelik düzenlenen kampımızın diğer ayağı Kuzuluk Kaplıca Evleri'nde gerçekleşti. Çeşitli sosyal aktivitelerin düzenlendiği kampta Nedvi'nin 'Rahmet Peygamberi' adlı siyeri okundu. Ayrıca Ömer Faruk Korkmaz, 'Türkiye'de ve İslam Dünyasında Toplum ve Siyaset' başlıklı bir seminer sundu.

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.