E-Bülten Kaydı

Bülten 5

2013, bizim için dolu dolu geçen bir yıl oldu.

Artık geleneksel hale gelen İLEM Eğitim Programının açılış ve kapanış konferanslarıyla öğrenci- lerimizin Bilal Kemikli ve Ömer Türker gibi güzide hocalarla bir araya gelmesini sağladık. Hem keyifli hem de besleyici konferanslar oldu bunlar, konuşmaları yayınlayıp kalıcı kıldık. Aynı şekilde, genç akademisyenlerin çalışmalarına dinamizm ve üretkenlik katmak üzere İLEM İhtisas Programını uyguladık ve bu mecrada ürün verenlerin, akademik serüvenlerini dinlemek ve dertlerini paylaşmak üzere İLEM sunumlarını her ay düzenli olarak gerçekleştirdik. İyi bir ivme yakaladı seminer ve sunumlarımız. İleri düzeydeki özel eğitimlerle bilgiyi nitelikli bir şekilde işle- menin imkanını yaratmaya çalıştık.

İLEM İhtisas Programının ise çerçevesini genişletip içeriğini zenginleştirdik; daha güçlü bir programla yeni yıla merhaba dedik. Eğitim çalışmaları yanında, olabildiğince özgün bir perspektifle şekillendirmeye çalıştığımız tür- lü programlar ve faaliyetleri de sürdürmeye devam ettik. Anma programları, konferanslar, kong- re ve sempozyumlar bunlardan bazıları. Bunların ülke ölçeğinde olanları da vardı uluslar arası hitap düzeyi olanlar da. Sözgelimi, Üsküdar Belediyesinin de katkı sağladığı Yüceltme ve Reddiye Arasında Medeniyeti Anlamak başlığı ile gerçekleşen ve iki gün süren uluslararası sempozyum bunlardan biriydi. Mayıs ayına geldiğimizde ise Türkiye çapında tüm akademisyenlerin bilgi alışverişinde bulun- malarını sağlamak maksadıyla ve interdisipliner olması hasebiyle alanında yegane olan II.Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresini, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi TÜDAM iş- birliği işle gerçekleştirdik. Yoğun bir katılım ve canlı bir ortam vardı kongre boyunca. TÜBİTAK da bu programda destekledi bizi. Nihayet kongrenin kitap çalışmasını tamamlayıp beş cilt olarak yayımladık.

Yaz ortasında, rotayı Müslüman dünyaya çevirdik ve 21. Yüzyılda İslam Dünyasında Değişim konulu Uluslararası İLEM Yaz Okulunu, Başbakanlık Kamu Diplomasisi ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Koordinatörlüğünün katkılarıyla gerçekleştirerek, uluslararası çalışmalarımızı taçlandırdık. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 10’uncu yılını idrak ettiğimiz Ekim ayında Begoviçin İslam dünyası için yaptıklarını hatırlatmak ve onun düşüncelerinden pratik öneriler geliştirmek üzere Doğu - Batı Arasında İslam Birliği İdeali başlıklı uluslararası sempozyumu gerçekleştirdik. 2013, yürüyen bir çok projemizin adımlarını sıklaştırdığı bir yıl olmakla beraber yeni projelerin ve araştırmaların can bulduğu bir yıl da oldu. İslam Ahlâk Düşüncesi, Osmanlıda Kitap Kültürü Projesi, Türkiye’de Toplumsal Değişim Araştırması bunlardan sadece bir kaçıydı. Daha geriden gelen ve tamamlanan birçok çalışmayı da kitap olarak yayımladık ve kütüphanemizdeki rafları biraz daha genişletmiş olduk. İnsan ve Toplum dergisi ise oldukça geniş hacimli bir sayıyla Tarih yazımında Avrupamerkezcilik meselesini dosya konusu yaptı ve yüzümüzü ağartan bir çalışma oldu. Şimdi ise Allah’ın (c.c.) izni ve değerli İLEM gönüldaşlarının özverili çalışmaları ile gerçekleşen bu etkinliklere dair detayları bulabileceğiniz bültenimizi sizlerin beğenisine sunmanın sevinci içerisindeyiz. Dualarınız dualarımızdır, hayırlara vesile olması ümidiyle, iyi okumalar...

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.