E-Bülten Kaydı

2013-2014 Eğitim Programı Dönem Arası Kampı / Bolu - Kıbrıscık

Baharı anımsatan güzel bir havada Bolu’ya doğru yola çıkmak üzere İLEM’de toplandık. Bu güzel havada, İstanbul’u terk etmek biraz zor olsa da iyi bir katılımla yola çıktık. Yolculuğumuzun yaklaşık beş saat sürmesine rağmen yol boyu muhabbetler ve ikramlar sayesinde rahat bir yolculuk yaptık.

Kamp yerimiz adını daha önce çoğumuzun duymadığı Bolu’nun Kıbrıscık adında küçük bir ilçesindeydi. Üçer ve dörderli gruplar halinde kaldığımız küçük dağ evleri ve toplandığımız büyük bir merkez ev vardı. Fiziki olarak da alanın ortasındaki büyük ev bizim için gerçek bir mescit havasına büründü. Kitap tahlilleri, kestane eşliğinde sohbetler orada yapıldı, yemekler orada yendi. Ayrıca bütün vakitler cemaatle namaz kılındı. Tam anlamıyla bir Müslümanın mescit algısı yaşatıldı.

Kampın en ilgi çekici etkinliği bence ilk akşam yapılan tanışmaydı. Bu tarz büyük grupların klasik tanışma formatının dışında herkesin kendisini istediği şekilde ve istediği kadar tanıttığı bir toplantıydı. Aynı dernek çatısı altında aynı amaç uğruna toplanan benzer düşüncedeki kişilerin birbirini böyle yakından tanıyabilme imkânı verilmesi son derece güzel bir uygulama. Bu İLEM’in bir dernekten ziyade sıcak bir aile ortamı olduğunun göstergesi. Ayrıca bizimle aynı yollardan geçmiş ağabeylerimizin öğrenim hayatlarını, tercihlerini, planlarını duymak, tecrübelerinden faydalanmak adına bizler için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Kamp süresince okunacak ve tahlil edilecek kitapların seçimi yerindeydi. Zamanın kısa olması sebebi ve kampın sıkıcı kitap okuma kamplarına benzetmemek hedefiyle seçilen kitaplar iki önemli şahsiyet ve fikirleri hakkında bilgi sahibi olmamanıza vesile oldu. Kitap tahlilleri dışında sabahları yapılan doğa yürüyüşleri ve soba etrafında kurulan muhabbet halkalarıyla zamanımızı en güzel şekilde değerlendirdik.

Sonuç olarak İstanbul’un kalabalık ve stresinde uzak doğanın içinde arkadaşlarla beraber güzel ve faydalı bir hafta sonu geçirmiş olduk. Bunda katkısı olan herkesten Allah razı olsun. Bu etkinliklerin güzelleşerek devam etmesi dileğiyle.

Değerlendiren: Mehmet Fatih Yıldırım

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.