E-Bülten Kaydı

2013-2014 Eğitim Programı Dönem Arası Kampı / Sakarya - Kuzuluk

İstanbul’un insanı içine çeken yoğunluğu ve karmaşasına üç günlük bir Sakarya-Kuzuluk kampı güzel bir soluk oldu bizler için. Cuma günü öğlen saatlerinde çıktığımız yolculuğumuz herkesin etrafındakiler ile başladığı muhabbet eşliğinde, keyifli dakikalar içinde ilerledi. Yaklaşık iki buçuk saatlik yolculuğumuz, bir ara okumamız için dağıtılan Asr suresi tefsirine göz gezdirirken kamp yerimiz olan Kuzuluk kaplıca evlerine varışımız ile sona erdi.

Ayrı ayrı apartman ve dairelerde kalacak olma fikri pek hoşumuza gitmese de anahtarlarımızı ve yapacağımız yemekler için hazırlanan erzak paketlerini de alıp evlerimize dağıldık. Akşam yürüyüşünde etrafı gezerken, şubat ayı içerisinde olmamıza rağmen havanın fazlasıyla yumuşak olduğunu hissettik. Orta yerde bulunan parktaki erik ağacı bile çiçek açmış ve baharı erken çağırmıştı adeta. Koordinatörümüzden kamp süresince okuyacağımız kitaplarımızı ve kamp izlencelerimizi aldıktan sonra, ilk akşamımızı yolculuğun ve yerleşmenin verdiği yorgunluk ile evlerimizde geçirdik. Ertesi gün evlerimizde yaptığımız kahvaltıdan sonra, Lütfi Sunar hocamız ile Ebu’l Kelam Azad’ın risale şeklindeki ‘’Ölümsüz Müdafaa’’ eserinin tahlilini gerçekleştirdik. Bu eserin tahlili neticesinde, ‘’her doğru her yerde söylenmez’’ gerçeğini de aklımızın bir köşesine yazmakla birlikte, çoğu zaman doğruları ve hakikatleri söyleme cesaretini başarıyla ortaya koyamadığımızı görmüş olduk. Tahlilden sonra, her birimizin birbirimize hayatlarımızdan ufak birer pencere açtığı hoş ve eğlenceli bir tanışma faslımız oldu. Bu fasıldan sonra, öğlen yemeklerimizi hazırlama ve ertesi gün tahlilini yapacağımız kitabı okuma amacıyla evlerimize dağıldık. Akşam Fatma Kutluoğlu hanımefendi ile Asr suresi çerçevesinde ‘’zaman ve insan’’ konulu söyleşimizi gerçekleştirdik. Ayetler ile taçlandırarak vurguladığı noktalar, daha bir farkındalık ile yaşamamız gerektiğini hatırlattı. Söyleşi sonrasında çoğunluğumuzun katılımı ile, bir arada vakit geçirip muhabbet etme amacıyla kahve içmeye gittik. Koyulaşan muhabbetimize bir arkadaş grubumuzun evinde devam ettikten sonra gecenin geç saatlerinde evlerimize dağıldık. Pazar günü kahvaltıdan sonra Merve Akkuş ile ‘’Kutuz Hoca’nın Hatıraları’’ adlı kitabın tahlilini gerçekleştirdik. Zaman zaman kitabın bağlamından kopsak da kitap çerçevesinde istifade edici yorumlar duyduk birbirimizden. Tahlilden sonraki kamp değerlendirmesinde anlaşılmış oldu ki keyifli ve dolu dolu geçen kampımızın tek olumsuz yanı ayrı ayrı evlerde kalmamız hasebiyle çok fazla ortak vakit geçiremeyişimiz; namazlarımızı hep birlikte kılamayışımızdı.

Değerlendirme de bittikten sonra evlerden eşyalarımızı toplayıp, öğlen yemeği için alabalık tesislerine gitmek üzere otobüsümüze geçtik. Kısa süren bir yoldan sonra doğayla iç içe, şirin, harika bir yere geldik. Havanın temizliği, doğanın yeşili ve daha bin bir rengi ile derenin serin ve berrak suyu İstanbul’a dönüş isteğimize ket vuracak kadar cezbediciydi. Yüzlerimizdeki kocaman tebessümlerimizle yediğimiz yemekten sonra tesis içinde keyifli ve dinlendirici bir yürüyüş yaparak etrafı gezdik. Namazlarımızı da eda etmenin ardından otobüse yönelişimiz ve yola çıkışımızla kampın bittiğini anlamıştık artık. Güzel bir kamp programının verdiği huzur ve neşe ile İstanbul’a girerken düşüverdi dillerimize bir mısra: ‘’neden geldim İstanbul’a’’…

Değerlendiren: Esma Güven

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.