E-Bülten Kaydı

Bülten 13

İLEM olarak yoğun ve bereketli bir dönemi geride bıraktık elhamdülillah. Eğitim programımız 17. döneminde üniversiteye henüz başlamış lisans öğrencileri tarafından yoğun ilgi gördü ve hem kademe seminerlerimiz hem de grup danışmanlarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz grup çalışmalarımız ilgi odağı olmaya devam etti. Yıllardır ürettiğimiz her iş için önemsediğimiz “özgünlük” hassasiyeti sadece İLEM kademelerinde değil; aynı zamanda İhtisas Programı kapsamında yürüttüğümüz dersler, okuma grupları ve atölyelerde de kendini göstermektedir.

İLEM’in uluslararası alandaki faaliyetleri açısından yoğun ve bereketli bir dönem geçirdik. İLEM uluslararası Yaz okulunu bu sene dördüncü kez gerçekleştirdik. Geçtiğimiz dönemde uluslararası düzeyde yaptığımız çalışmalarımıza bir yenisini, Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler kongresini de eklemenin sevincini yaşadık. Uluslararası bilgi paylaşımı için akademik çalışmalarımızdan bir diğeri de gerçekleştirdiğimiz “Altıncı MENA Bölgesi'nde Sosyal Düşünce ve Teori” (6th Social Thought and Theory in the MENA Region) konferansı oldu. Böylelikle İslam dünyasının meseleleriyle her geçen gün artarak hem hal olmaya devam ediyoruz.

Sadece uluslararası paylaşım ortamları oluşturmakla kalmadık elbette…

İLEM Eğitim programına katılma imkânı bulamayan Anadolu’nun farklı üniversitelerinden öğrencileri bir araya getiren İLEM, II. Yaz Akademisiyle de Türkiye genelinde birçok öğrenciyi İstanbul’da misafir ederek akademik gelişimlerine bir nebze de olsa katkı sunma gayretinde içerisinde olduk

Her yıl gerçekleştirdiğimiz açılış konferansımızın bu yılki başlığı “İslam Düşünce Tarihi İçin Bir Dönemlendirme Önerisi”ydi.

İslamcılığın serencamını dergiler üzerinden ele aldığımız İslamcı Dergiler Projesi kapsamında Sıtkı Türkan Kütüphanesi açıldı. Ayrıca 1980 sonrası İslamcı dergilerin ele alınacağı projenin 3. Aşaması başladı.  İslam Ahlak Düşüncesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen Niyet çalıştaylarındaki akademik üretim “Dini ve Felsefi Düşüncede Niyet” başlığı ile yayımlandı. Bu dönem ayrıca İslam Düşünce Atlası Projesinin nihayete erdiği ve proje çalışmalarının bereketi ile bereketlendiğimiz bir dönem oldu. Üç yıldır süren proje kapsamında ortaya çıkan islamdusunceatlasi.org ve 3 ciltlik kapsamlı kitap; İslam düşünce tarihi için bütüncül bir okuma imkânı sunarken kişi, zaman, mekân arasındaki bağlantıları ve kesişmeleri görmeye imkân sunuyor. 200’ü aşkın bilim insanının katkı sunduğu proje aynı zamanda yeni bir dönemlendirme önerisi sunarak bugüne kadar tabu olarak bilinenlere karşı çıkarak öz güvenle önemli bir iddiayı da savunuyor. Öyle görünüyor ki önümüzdeki günlerde hatta yıllarda ATLAS ve iddiaları konuşulmaya devam edecek.

İLEM çatısı altında Şehircilik atölyesi kapsamında yapılan çalışmalar “Magnetsiz Şehirler Türkiye’de Kentlerin Dönüşümü” başlığı ile yayımlandı. Alev Erkilet ve Yunus Çolak’ın editörlüğünde hazırlanan kitap şehircilik çalışmaları için özgün söylemlere sahip.

Gücümüz nispetince tüm insanlığın sorunlarına çare bulmak maksadıyla dolu dolu bereketli bir dönem geçirme gayretinde olduk. Binleri aşan gönüllü tüm İLEM’lilerlebirlikte yönelimimiz ve gayretimiz hakkın rızasını elde etmek olmuştur. Dolayısıyla yaptıklarımıza değil, rahman ve rahim olan Allah’ın mağfiretine güveniyoruz.

OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.