E-Bülten Kaydı

Yüceltme ve Reddiye Arasında Medeniyeti Anlamak Sempozyumu

Türkiye'den ve Dünya'dan Medeniyet kavramı üzerine çalışan ilim ve iki insanları iki gün boyunca Üsküdar'da uluslararası "Medeniyeti Anlamak" Sempozyumu'nda bir araya geldiler. 2012 yılında hakkın rahmetine kavuşan iki öncü Müslüman Roger Garaudy ve Ahmed bin Bella anısına Üsküdar Belediyesi, İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği ve İlmi Etüdler Derneği tarafından düzenlenen sempozyum iki gün sürdü.

9-10 Şubat tarihleri arasında "Yüceltme ve Reddiye Arasında Medeniyeti Anlamak" başlığıyla gerçekleştirilen uluslararası sempozyum, son yılların moda kavramı 'medeniyet' ifadesinin anlaşılması ve tartışılması açısından yeni bir milât oluşturacak içeriğe sahipti. Sempozyumda kavram enine boyuna ele alındı. Çıkış noktasına, kökenlerine dair gerek etimolojik, gerekse sosyal bağlam olarak sistematik ve akıcı bilgiler paylaşıldı. Kavramın ülkemizde, İslam coğrafyasında ve Batıdaki karşılığı, tarihselliği ve geldiği son nokta üzerinde duruldu. Krizden çıkış noktalarına değinildi. Batı uygarlığının aydınlanma düşüncesi, endüstri devrimi, Fransız ve Amerikan devrimleri sonrası edindiği gücün iktidarını dünyanın geri kalanına karşı bir şiddet unsuru olarak yansıtması, kendi tecrübesini sömürgeleştirme ve emperyalizm aracılığıyla küreselleştirmesi, bu zorbalığın insanlık tarihinde neden olduğu bilinç zedelenmesi gibi konular farklı yönleriyle ele alındı.

9-10 Şubat tarihlerinde Bağlarbaşı Kongre Merkez'inde Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'nın, İLKE Derneği Başkanı Davut Şanver'in yaptıkları selamlama konuşmaları ve İlmi Etüdler Derneği Başkanı Yrd. Doç Dr. Lütfi Sunar'ın yaptığı açılış konuşması ile başlayan Sempozyumda yedi oturumda yirmi tebliğ sunuldu.

Medeniyet Kavramının Türk akademi ve düşünce dünyasındaki yerine değinen Sunar'ın konuşmasından sonra gerçekleşen Ahmed bin Bella ve Roger Garaudy anma oturumu izleyiciler tarafından ilgi ile takip edildi. Bin Bella'nin yaşamı ve mücadelesini fotoğraflar eşliğinde izleyicilere takdim eden Samiha Khalifa'dan sonra söz alan Cemal Aydın ve Yacob Mahi, Roger Garaudy'nin fikirlerini tartıştılar.

 

Sempozyum web sayfası için tıklayınız.

-   A   +

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.