E-Bülten Kaydı

İslami İlimlerde Yeni Eğilimler Seminerleri

İlmi Etüdler Derneği'nin İslami İlimlerdeki yeni eğilimleri sorgulamak üzere başlattığı seminer dizisinde hadis, tefsir, kelam ve fıkıh alanındaki yeni yaklaşımlar ele alındı. 23 Şubat 2013 tarihinde Fatma Kızıl'ın "Hadis İlminde Yeni Eğilimler" başlıklı sunumuyla başlayan program 9 Mart'ta Necmettin Gökkır'ın Tefsir ilmindeki yeni eğilimlere odaklanan ve 27 Nisan'da Osman Demir'in Kelam ilmindeki gelişmeleri değerlendiren sunumlarıyla devam etti. Seminer dizisi, Yunus Apaydın'ın 26 Mayıs'ta gerçekleştirdiği "Fıkıh İlminde Yeni Eğilimler" başlaklı sunumuyla tamamlandı.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız

Vakıf, Hukuk ve Toplum Seminerleri

Vakıf, geçmişe yönelik hayırla yad edilmesi yanında bugüne yönelik abad edilmeyi de hak eden çok önemli bir müessesedir. Bugün için vakfı hem hayırla yad etme hem de abad etmenin ilk şartı ise vakıf müessesesini başta hukuk olmak üzere tarih, sosyoloji, iktisat, sanat gibi çeşitli ilmî disiplinlerin verileri ışığında bütüncül ve derinlikli tahlillere tâbi tutabilmekten geçmektedir.

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), “Vakıf, Hukuk ve Toplum Seminerleri” başlığı altında 2013 yılının Nisan ayında düzenlediği dört seminerde vakıf alanında nitelikli, özgün, yeni ve anlamlı şeyler söyleyen akademisyenleri ağırlama fırsatı buldu. 
Seminerler neticesinde Merve Akkuş Güvendi’nin seminerlerin ses kayıtlarını derleyerek hazırladığı Vakıf, Hukuk ve Toplum kitabı alanında yapılan çalışmalara nitelikli bir katkı sunmak amacındadır.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.