E-Bülten Kaydı

Osmanlıda Kitap Kültürü Paneli

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), Osmanlı'da Kitap Kültürü çalışmalarına bir yenisini ekledi: 14 Aralık 2013 Cumartesi günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde 17:00'de gerçekleştirilen "Osmanlı'da Kitap Kültürü" paneli ile İslam medeniyetinde kitap algısı zengin bir çerçevede tartışmaya açıldı. 

Panelde, İLEM bünyesinde "Osmanlı'da Kitap Kültürü" projesini yürüten Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl, koleksiyonuna bugün Süleymaniye Kütüphanesinden ulaşabilinen, bir Osmanlı âlimi olan Cârullah Efendi'nin kütüphanesinin oluşumunu ve medrese kütüphanelerinin nasıl teşekkül ettiğini inceledi. İslam medeniyetinde yazının, kağıt ve kağıdı aşan kullanımlarının Irvin Cemil Schick tarafından ele alındığı panelde, Osmanlı coğrafyasında tasavvuf ehlinin matbaa öncesi ve sonrası kitapla kurduğu ilişkileri Muharrem Varol anlattı. Kütüphanelerin oluşumu, yazının kullanımları ve matbaanın bu coğrafyada yaygınlaşmasının temelinde yer alan kağıt, kalem, mürekkep gibi yazının somut kültür malzemeleri ise sahanın uzmanı Uğur Derman değerlendirdi.

"Osmanlı'da Kitap Kültürü" paneli ile kitap, maddi kaynaklarından başlayarak, siyasi, dini, iktisadî ve zihnî boyutta geniş bir çerçevede konuşuldu.

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.