E-Bülten Kaydı

İLEM 3. Yaz Akademisi Başladı
-   A   +

İlmi Etüdler Derneği olarak bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz İLEM Yaz Akademisi İbrahim Halil Üçer’in açılış dersi ile başladı.

İstanbul’dan Anadolu’ya İlim Köprüsü olmak için yola çıktığımız İLEM Yaz Akademisine 36 farklı üniversiteden, 65 lisans öğrencisi katılım sağladı. İlmi Etüdler Derneği’nin organize ettiği programa Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı destek veriyor.

Program, İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güder’in açılış konuşmasıyla başladı. Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelen öğrencileri selamlayarak başladığı konuşmasında Güder, İLEM için yaz akademisinin Anadolu’ya açılan kapı aynı zamanda Anadolu’daki genç bilim insanları ile de bir irtibat bağı olduğuna değindi. Güder’in konuşmasının ardından İLKE Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar ve Mavera Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Koca’nın selamlama konuşmalarından sonra eğitim komisyonu başkanı Yunus Çolak İLEM’in yapmış olduğu faaliyetleri anlattı.

Konuşmaların ardından İbrahim Halil Üçer “Bir Yeri Göstermeyen Pencereler: Arayışlar Dönemi İslam Düşüncesinde Süreklilik ve Bütünlük Sorunu” başlıklı açılış dersini yaptı. Konuşmasına tespitle başlayan Üçer, farklı disiplinlerde bilimsel üretime aracılık etmek isteyenlerin özel de Türkiye’de ve İslam dünyasında daha genel ölçekte batı dışı ülkelerde öncelikle bilgi ile kuracakları ilişkinin amacının kaygı ve merak olması gerektiğine değindi. Üçer, konuşması süresince İslam düşünce geleneğinin imkanlarını ve aynı zamanda zaaflarına dair genel tartışmalar çerçevesinde sorulara cevap aradı

Açılış dersinin ardından, Lütfi Sunar, Modernitenin Kökenleri ve Oluşumu seminer dersi ve Zafer Söğüt, İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarına dair sunum gerçekleştirdi.  21 Temmuz'a kadar sürecek olan İLEM 3. Yaz Akademisinde seminer dersleri, sinema söyleyişi ve kitap tahlillerinin yanı sıra İstanbul’un tarihi yerlerine de geziler yapılacaktır.

İLEM - İlmi Etüdler Derneği

TARAFINDAN HOST EDİLMEKTEDİR.